Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? / Mezunları Ne İş Yapar?

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? - Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında

  Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajıkullanımı bakın ve onarımları alanında çalışacak ara elemanları yetiştirmektir. Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgi duymaları şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip insanlara yardım etmekten hoşlanan sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

  Programın Amacı: Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı kullanımı bakım ve onarımı alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Biyomedikal cihaz teknolojisi programında matematik fizik kimya gibi temel bilim dersleri elektrik devreleri biyofizik biyokimya biyomedikal teknoloji fizyoloji genel tıp cihazları ve X-Ray cihazları gibi dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler:Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin temel bilimlere ve özellikle fiziğe ilgi duymaları şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip insanlara yardım etmekten hoşlanan sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Biyomedikal cihaz teknolojisi programını bitirenlere "Biyomedikal Cihaz Teknikeri" ünvanı verilir. Biyomedikal cihaz teknikeri tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları şemalarına uygun olarak yerlerine monte eder sürekli bakımını yapar arıza olunca yerini saptar ve onarır.

  Çalışma Alanları:Biyomedikal cihaz teknikerleri resmi ve özel hastanelerde dispanserlerde ve laboratuvarlarda görev alabilirler.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Biyomedikal Mühendisliği geleneksel mühendisliğin analitik deneyimlerinden yararlanarak biyoloji ve tıpta karşılaşılan problemlerin çözümü için çalışan ve sağlık bakımı konusunda genel anlamda ilerlemeler sağlamayı hedefleyen bir mühendislik dalıdır. Öğrencilerin bu mühendislik dalını seçmelerindeki etkenler; insanlara hizmet etme hazzı canlı sistemlerle yapılan çalışmalarda görev alma ve en ileri teknolojileri tıbbi bakımın alanlarında uygulayabilme olarak özetlenebilir.
  Biyomedikal mühendis doktor hemşire terapist ve teknisyen gibi tıbbın diğer profesyonelleriyle bir arada çalışır. Biyomedikal mühendislerin çalışma konuları cihazların ve yazılımların tasarımından pek çok teknik kaynaklardan bilgileri derleyip yeni prosedürler geliştirmeye ve klinik problemleri çözme amacıyla araştırmalar yapmaya kadar geniş bir alana yayılır.

  Biyomedikal Mühendisliğinin ilgi alanı içinde sağlık alanında teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan mekanik ve elektronik cihaz ve sistemlerin tasarım üretim geliştirme teknik işletme ve bakım-onarım faaliyetleri de yer alır. Bilgisayarlı tomografi manyetik rezonans nükleer tıp ve ultrasonik görüntüleme sistemleri renkli ultrasonik fiber endeskoplar çeşitli tipte lazer cihazları bu alanda kullanılan örnek cihazlardandır.

  Biyomedikal Mühendisliği hangi üniversitelerde var ?
  Devlet Üniversiteleri
  Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
  Erciyes Üniversitesi Mühendislik fakültesi (ikinci öğretim)
  Namık Kemal Üniversitesi - Çorlu Mühendislik Fakültesi

  Özel Üniversiteler
  Başkent Üniversitesi Mühendislik fakültesi
  Yedi tepe Üniversitesi Mühendislik fakültesi
  Yakın Doğu üniversitesi Kıbrıs Mühendislik fakültesi

  Biyomedikal mühendisleri genel olarak aşağıdaki alanlarda çalışma imkanlarına sahiptirler ;

  Hastane teknik servis veya biyomedikal departmanında mühendis olarak
  Firmalarda teknik serviskalibrasyonbiyomedikal mühendisi olarak çalışabilirler.

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Mezunlarına hangi alanlarda iş imkanı vardır?
  Biyomedikal teknikerleri genel olarak aşağıdaki alanlarda çalışma imkanlarına sahiptirler ;
  Hastane teknik servis veya biyomedikal departmanında tekniker olarak
  Hastane laboratuvarında tekniker olarak
  Hastane radyoloji bölümünde tekniker olarak
  Firmalarda teknik serviskalibrasyonbiyomedikal teknikeri olarak çalışabilirler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş