Yer Hizmetleri Bölümü Nedir? - Yer Hizmetleri Bölümü Hakkında - Yer Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı

Yer hizmetleri programının amacı hava limanlarına inen uçakların uygun yerlere park ettirilmesi hava alanındaki işaretlerin çizilmesi yolcuların terminale veya uçağa taşınması ile ilgili işleri planlayıp yürütecek elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Yer hizmetleri programında fizik matematik davranış bilimleri uçak bilgisi havacılık ve hava trafik kurallarıyolcu ve halkla ilişkiler aerodinamik ve performansmeteoroloji seyrüsefer ve radyo aletleri hareket ve hava seyrüseferi gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Yer hizmetleri alanında başarılı olmak için kişinin genel yeteneği yanında ayrıntıları aygılayabilme gücüne sahipdikkatli ve sorumlu bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Yer hizmetleri programını bitirenlere "Yer Hizmetleri Teknikerri" unvanı verilir. Yer hizmetleri teknikeri uçakların park edecekleri yerleri uçak tiplerini ve alanda kalacakları süreyi göz önüne alarak tespit eder uçaklarınayrılan yerlere park edilmeleri veya ikmal yerlerine götürülmeleri ile ilgili işleri yönetir.

Çalışma Alanları

Yer hizmetleri teknikerleri THY'na bağlı hava limanları işletmelerinde görev alırlar. Ülkemizde hava taşımacılığı geliştikçe yer hizmetleri tekniklerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır.