Ulaştırma Bölümü Nedir? - Ulaştırma Bölümü Hakkında - Ulaştırma Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm ulaşım araçlarının yapımı onarımı ve işletimi konularında eğitim verirken öğrencilerin aldıkları makinamotor elektrik bilgisiyle bu alanlarda çalışabilirler. Mezunlar Devlet Demiryolları Devlet Karayolları gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

Programın Amacı: Ulaştırma programının amacı kentlerarası ve kentiçi ulaşım yollarının projesinin hazırlanması yapımı bakımı ve onarımı ile taşımacılığın planlanıp yürütülmesi işlerinde mühendislerle teknisyen ve işçiler arasında görev yapan ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Ulaştırma programında matematik teknik resim malzeme bilgisitasarı geometri gibi temel alan derslerinden başka ulaştırma bilgisi zemin mekaniği statik mukavemetkarayolu demiryolu güzergâh araştırması bilgisayar işletmenliği gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Ulaştırma programında okumak isteyenlerin matematiğe ve fiziğe özellikle mekanik konularına ilgili ve bu konularda başarılı çizim yeteneğine sahip açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Ulaştırma programını bitirenlere "Ulaştırma Teknikeri" ünvanı verilir. Ulaştırma teknikerleri inşaat mühendislerine yardımcı eleman olarak yol ve köprülerin demiryolu gibi ulaştırma yapılarının projelerinin hazırlanması yapımı bakımı ve onarımı sırasında işlerin ve işçilerin denetimiyük ve yolcu taşımacılığında büro işlerinin yürütülmesi gibi görevler yapar.

Çalışma Alanları: Ulaştırma teknikerleri genellikle Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda görev alırlar. Ayrıca belediyelerin fen işlerinde ve özel sektörün karayolu demiryolu havaalanı ve limanı inşaatı toplu konutların yollarını yapan firmalarında kentlerarası taşımacılık yapan firmalarda iş bulabilirler.