Turizm ve Otelcilik / Otel Yöneticiliği Bölümü Nedir? - Turizm ve Otelcilik / Otel Yöneticiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı: Turizm ve otelcilik programının amacıotelcilik ve turizm alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm ve otelcilik programında ilk yıl Türkçeişletmecilik muhasebeyabancı dil büro seyahat acenteleri turizm ekonomisiturizm pazarlaması iktisat gibi temel işletme bilgilerini vermeye yönelik ikinci yıl da ulaştırma seyir ve organizasyonu konaklama muhasebesi tesis ve aletlerin onarımı büro kat hizmetleri genel turizm bilgisi gibi dersler okutulmaktadır. Seçilen bölüme göre seyahat acentelerinde veya otel işletmelerinde staj zorunluluğu vardır.

Gereken Nitelikler: Bu bölüme girebilmek için özel bir şart olmamakla birlikte meslekte başarılı olmak için düzgün fizikgüleryüz sabır hoşgörü sahibi olma ve çok iyi derecede yabancı dil bilme gibi özellikler gerekir. Turizm ve otelcilik sektöründe çalışmak isteyenler ayrıca insanlarla iyi ilişki kurabilmeli kültürlü ve dinamik olmalıdırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar "Turizm Meslek Elemanı" ünvanını kazanırlar. Turizm meslek elemanı turistlik otellerde müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli düzenlemeleri yapmada turizm işletmecisine yardımcı olur; resepsiyonist muhasebeci olarak görevleri yürütür seyahat işletmeciliği tur operatörlüğü yapabilir.

Çalışma Alanları: Turizm meslek elemanlarının çoğu büyük turistlik oteller de dahil olmak üzere pek çok kuruluşta görevlerini sürdürmektedirler.