Tiyatro Bölümü Nedir? - Tiyatro Bölümü Hakkında - Tiyatro Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı

Tiyatro programının amacı tiyatro alanında çalışacak sanatçılar yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tiyatro programında öğrencilere sahne bilgisi tiyatro tarihi sahne çalışması tiyatroya başlangıç ve metodolojidramatik yazarlık eleştiri-inceleme tiyatro yönetimigeleneksel kaynaklar oyun yönetmenliği hareket ve emprovizasyon konuşma ve ses eğitimi gibi alan dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tiyatro programında okumak isteyen bir öğrencinin tiyatro sanatına ilgi duyması duygu ve düşüncelerini iyi ifade edebilmesi titiz dikkatli sabırlı bir kişilik yapısına sahip olması gerekir. Ayrıca bu öğrencilerin tiyatro dışı sanatlarla da ilgilenmesi sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında kendilerini yetiştirmiş olması sağlam bir Türkçe bilgisi ve genel kültüre sahip olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Tiyatro bölümü mezunları devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda "Oyuncu" "Rejisör" "Yönetici" "Teknik Eleman" (Dekorcu-Kostümcü vb.) unvanları ile çalışabilirler.

Çalışma Alanları

Mezunlar TRT'de sinema alanında ve çeşitli sanat dallarında dergi ve gazetelerin sanat bölümlerinde iş bulabilirler bağımsız olarak çalışabilirler. Oyun yazarlığına yeteneği olanlar yalnızca tiyatro metni yazmakla kalmayıp her türlü dramatik metin (reklam televizyon radyo video sinema) yazma olanağı bulabileceklerdir. Mezunların kazanç durumları çalışacakları kurumun sözleşme durumuna göre saptanır.