Tarla Bitkileri Bölümü Nedir? - Tarla Bitkileri Bölümü Hakkında - Tarla Bitkileri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Beslenme çok yaygın olarak kullanılan bitkilerin üretimitürlerinin geliştirilmesi ürünlerin modern yöntemlerle toplanması depolanması standartlaştırılması konularında eğitim yapmaktır. Bu bölüme girmek isteyenlerin fen bilimleri derslerinde başarılı açık havada çalışmaktan hoşlanandoğayı ve bitkileri seven kimseler olmalıdırlar. TarişÇukobirlik Antbirlik gibi tarım kooperatiflerde gıda maddeleri tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda özel çiftliklerde ve devlet çiftliklerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Tarımsal laboratuvar programının amacı tarımla ilgili laboratuvarlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tarımsal laboratuvar programında matematikistatistik kimya bitki besleme ve fizyolojisi toprak bilgisi laboratuvar malzemeleri ve ölçüm bilgisi su toprak bitki gübre ve gübre ürünleri gıda ürünlerinin analizleri ile ilgili dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tarımsal laboratuvar programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu konularda başarılı görme duyumu keskin ayrıntıyı fark edebilen dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tarımsal laboratuvar programını bitirenlere "Tarımsal Laboratuvar Teknikeri" ünvanı verilir. Tarımsal laboratuvar teknikeri ziraat mühendislerinin yardımcısı olup resmi ve özel tarım işletmelerinde toprak su gıda maddeleri ve yerleri bileşiminde bulunan mineralleri zararlı maddeleri vb. belirler ve ilgilenip rapor eder.

Çalışma Alanları: Tarımsal laboratuvar teknikerleri devlete ve özel sektöre ait çiftliklerde tarım ilaçları üreten fabrikalarda iş bulabilirler. Tarımsal laboratuvar alanında yükseköğretim görmüş eleman sayısı çok az olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacağı söylenebilir.