Tarım Makineleri Bölümü Nedir? - Tarım Makineleri Bölümü Hakkında - Tarım Makineleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı

Tarım ekonomisinde yetişmiş ziraat mühendisleri OrmanTarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı tüm kuruluşlardatarım kredi kooperatiflerinde T.C. Ziraat Bankasında DSİ Genel Müdürlüğünde Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında DPT MPM Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nde Türkiye Kalkınma Vakfında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tarım makineleri programında matematik fizik kimyabotanik meteoroloji ekonomi gibi temel dersler ve tarımsal yapılar ve sulama hayvan yetiştirme gibi ortak derslerden başka mekanizma tekniği termodinamik termik motorlar akışkanlar mekaniği makine dinamiği ergonomi tarım traktörleri tarımsal elektrifikasyon sulama makineleri ve tarım traktörleri tarımsal elektrifikasyon sulama makineleri ve tarım traktörleri gibi alan dersleri okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tarım makineleri alanında çalışmak isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe ve şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri görebilme yeteneğine sahip yaratıcı bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Tarım makineleri programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir.Alanın adı diplomada belirtilir. Tarım makineleri alanında yetişen bir ziraat mühendisi çeşitli tarım ürünlerinin ekimi dikimi gübrelenmesi ilaçlanmasısulanması ve toplanması işlemlerinde kullanılacak tarım makinelerini tasarlar; üretimi bakımı ve onarımı ile ilgili çalışmaları planlar ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları

Tarım makineleri alanından mezun olan ziraat mühendisleri yetiştikleri alana göre Orman Tarım ve KöyişleriBayındırlık ve İskân Enerji Bakanlıklarına bağlı çeşitli kuruluşlarda yetiştikleri alanlarda görev almaktadırlar. Ayrıca Tariş Çukobirlik Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde gıda maddeleri tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda özel çiftliklerde çalışabilirler.