Sualtı Bölümü Nedir? - Sualtı Bölümü Hakkında - Sualtı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı: Sualtı programının amacı deniz kurtarma işlerinde ve deniz araştırmalarında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sualtı programında fizik kimya biyoloji gibi temel bilim alanı ile ilgili dersler yanında oşenografi balıkadamlık sualtı arama yöntemleri dalış sağlığı ve fizik kondisyon eğitimi sualtı tehlikeleri gemi kurtarma dalgıçlığı gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler: Sualtı programına girmek isteyenlerin bedence güçlü uzun zaman sualtında kalabilmeye dayanıklı kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sualtı programını bitirenlere "Dalgıç" "Kurbağaadam" "Balıkadam" ünvanları ile çalışırlar. Balıkadamlar batık gemilerdeki eşyaların sualtındaki arkeolojik eserlerin çıkarılması gibi kurtarma çalışmaları yapar sualtı araştırmalarında su inşaaatı mendirek yapımı sualtı film ve fotoğrafçılık işlerini yürütür.

Çalışma Alanları: Mezunlar Ulaştırma Bakanlığına bağlı gemi ve limanlarda deniz araştırmaları ile ilgili resmi ve özel kuruluşlarda çalışabilirler.