Sondajcılık / Sondaj Bölümü Nedir? - Sondajcılık / Sondaj Bölümü Hakkında - Sondajcılık / Sondaj Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler çeşitli özel sektör kuruluşlarındaDSİ MTA Köy Hizmetleri TPAO gibi kurumlarda görev yapabilirler. Bu programda yeraltı kaynaklarının değerlendirilmesi su maden petrol ve temel araştırmalarda kullanılan ve en hızlı sonuç alının yöntemlerden biri olan sondaj tekniklerini bilinçli olarak uygulayacak ve gereçlerini kullanabilecek bu konuda deneyim kazanmış personelin yetiştirilmesini amaçlar.

Programın Amacı: Sondaj programının amacı yeri delme veya silindirik bir kazı işini yapacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sondaj programında matematik fizik jeoloji topografik ve jeolojik harita bilgisi sondaj makineleri iş hukuku ve iş emniyeti pompa ve sondaj tekniği ile ilgili dersler okutulur ve 60 gün uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Sondaj programına girmek isteyenlerin fizik ve jeoloji alanında başarılı el-göz koordinasyonu güçlü açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmalıdırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sondaj programını bitirenlere "Sondaj Teknikeri" ünvanı verilir. Sondaj teknikerleri jeologlar petrol maden ve makine mühendisleri ile birlikte çalışırlar. Belli araçlar kullanarak yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletme işleri için delme yapar. Sondaj teknikeri mühendisle işçi arasında ara eleman olarak çalışır.

Çalışma Alanları: Sondaj teknikerleri DSİ TKİ Genel Müdürlükleri TPAO MTA EİE İdaresi ve İller Bankası gibi kuruluşlarda görev alabilirler.

__________________