Sinema ve Televizyon Bölümü Nedir? - Sinema ve Televizyon Bölümü Hakkında

Mezunlar film yönetmenliği seslendirme senaryo yazarlığıkurgu ışıkçılık görüntü .yönetmenliği stüdyo şefliği vb. tanıtım program ve reklamcılık sektöründe çalışabilirler.

Programın Amacı: Sinema ve televizyon programı sinema ve televizyon sanatı ile bu alanlarda kullanılan tekniklere ilişkin konularda çalışacak sanat elemanlarını yetiştirir.

Gereken Nitelikler: Sinema ve televizyon programına girmek isteyenlerin olayları dikkatle izleyip gözleyebilenayrıntıyı algılayabilen değişik görüntülerden ilgi çekici kompozisyonlar oluşturabilen yaratıcı kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sinema-televizyon programını başarı ile tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir ve bu diplomada öğrenim yapılan ana sanat dalı ve sanat dalı belirtilir. Mezunlar film yönetmenliği seslendirme senaryo yazarı kurguışık görüntü yönetmeni stüdyo şefi ünvanları ile çalışabilirler.

Çalışma Alanları: Sinema ve televizyon programında öğrenim yapmış kişiler film yönetimi seslendirmesenaryo yazarlığı kurgu ışıkçılık görüntü yönetmenliği stüdyo şefliği vb. tanıtım program ve reklamcılık alanlarında çalışabilirler. Sinema ve televizyon programı mezunları TRT'de sinema endüstrisinde video kuruluşları ile reklamcılık sektöründe çalışabilir.