Sigortacılık Bölümü Nedir? - Sigortacılık Bölümü Hakkında - Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Günümüzde insanların kendilerini ve değerli mal varlıklarını garantiye alması zarara uğraması durumunda karşılığını alabilmesi ancak ödediği primlerle olasıdır. Sigorta konusunda işlemleri yürütebilecek elemanlara gereksinim vardır. Bölüm bu tür işlemlerin yapıldığı şirketlere bankalara eleman yetiştirir. Mezunların iş bulma imkanları geniştir.

Programın Amacı: Sigortacılık programının amacısigortacılık alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sigortacılık programında muhasebe ticaret hukuku borçlar hukukuistatistik ve matematik sigorta muhasebesi tarım sigortası yangın sigortası gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Sigortacılık programına girmek isteyenlerin sayısal yeteneğe ayrıntılara dikkat edebilme gücüne sahip sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sigortacılık programını bitirenlere "Sigortacılık Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Sigortacılık meslek elemanının yaptığı işler esasta muhasebecilerinkine benzer; kazayangın hastalık sigortası yaptıranların kayıtlarını tutar sigorta ödemelerinin yasalara uygun olarak yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları: Sigortacılık programını bitirenler sigorta şirketlerinde görev alabilirler.