Seyahat İşletmeciliği Bölümü Nedir? - Seyahat İşletmeciliği Bölümü Hakkında - Seyahat İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne iş Yapar?

Seyahat işletmeciliği programının amacı turistler hizmet sunan tesislerin ve seyahat hizmetlerinin yönetimi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Mezunlarseyahat acentalarında turizm bürolarında görev alabildikleri gibi kendileri alanları ile ilgili işyerleri açabilirler.

Programın Amacı: Seyahat işletmeciliği programının amacı turistlere hizmet sunan tesislerin ve seyahat hizmetlerinin yönetimi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Seyahat işletmeciliği programında hukuk ekonomi işletmemuhasebe seyahat işletmeciliği tur operatörlüğü ve insan ilişkileri konularında dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Seyahat işletmeciliği programına girmek isteyenlerin hem matematiğe hem sosyal bilimlere ilgi duymaları girişken yaratıcı ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Seyahat işletmeciliği programını bitirenler "Seyahat İşletmecisi" ünvanı almaya hak kazanırlar. Seyahat işletmecisi turistlerin ulaşım konaklama gezi ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan seyahat işletmelerinde "Tur Operatörü veya Rehber" olarak çalışabilir ve turistlerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

Çalışma Alanları: Bu programdan mezun olanlar seyahat acentelerinde turizm bürolarında görev alabildikleri gibi kendileri alanları ile ilgili işyeri açabilirler.