Sekreterlik Bölümü Nedir? - Sekreterlik Bölümü Hakkında - Sekreterlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı

Sekreterlik programının amacı kurumların üst düzeydeki idareci elemanlarına yönetimde yardımcı olmak üzere eleman yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Sekreterlik programında matematik iktisat işletme kamu yönetimi daktilografi stenografi iş yazıları sekreterlik davranışları muhasebe büro sekreterlik ve büro uygulaması gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Meslek derslerinin bir bölümü uygulamalı olarak verilmekte ayrıca kamu ve özel kuruluşlarda öğrencilere sekreterlik stajı yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Programa kız ve erkek öğrenciler alınmakla birlikte kız öğrencilerin mesleğe daha yatkın ve yetenekli oldukları gözlenmektedir. İş bulma konusunda erkek öğrencilerin şansı daha düşüktür. Sekreter olmak isteyen bir kimsenin dikkatli ayrıntılarla ilgilenmekten hoşlanan anlayışlı nazik ve sorumluluk sahibi bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Mezunlara "Sekreter" unvanı verilmektedir. Sekreterler idarecilik alanında üst düzeydeki idarecilerin en yakın yardımcılığını üstlenmekte özel kalem müdürlüğü ve sekreteryalarda sorumluluk yüklenebilmekte büro yöneticiliği niteliklerine sahip eleman olarak çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları

Mezunlar genellikle özel kuruluşlarda holding ve büyük şirketlerde genel müdürlük sekreteryalarında rahatlıkla görev alabilirler.