Restorasyon ve Konservasyon Bölümü Nedir? - Restorasyon ve Konservasyon Bölümü Hakkında - Restorasyon ve Konservasyon Bölümü Mezunları Ne iş Yapar?

Programın Amacı: Restorasyon ve konservasyon programının amacı tabiat ve kültür varlıklarının korunması ve onarımı alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Restorasyon ve konservasyon programında kimya fizik ve mineroloji gibi temel bilim dersleri güzel sanatlar klimatolojimüzecilik sergileme ve depolama fotoğrafçılıkrestorasyon-konservasyon uygulamaları teknik resim gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Restorasyon ve konservasyon programında eğitim görmek isteyen kimsenin üstün bir renk ve şekil algısına parmaklarını ve ellerini ustalıkla kullanabilme gücüne ve estetik gücüne sahip güzel sanatlara ilgili ve açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Restorasyon ve konservasyon programını bitirenlere "Restoratör-konservatör" ünvanı verilir. Restoratör ve konservatörler müzelerde kütüphanelerde ören yerlerinde sit alanlarında zamanla bozulan kültür varlıklarının onarımını yapar müzelerdeki eşyaların bozulmalarını önleyici tedbirler alır.

Çalışma Alanları: Restoratör ve konservatörler kültür ve turizm varlıklarının bağlı olduğu kuruluşlarda görev alabilirler.