Peyzaj Bölümü Nedir? - Peyzaj Bölümü Hakkında - Peyzaj Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Kamuya veya özel sektöre ait kuruluşlarda bahçelerin bakım ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler.

Programın Amacı: Peyzaj programının amacı süs bitkilerinin yetiştirilmesi korunması pazarlanması park ve bahçelerin bakımı ve onarımı gibi alanlarda çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Peyzaj programında botanik istatistik bitki ekolojisi ve fizyolojisisüs bitkilerinin gübrelenmesi sulanması hastalıklarıkorunması ve pazarlanması ile ilgili derslerden başka malzeme bilgisi çizim tekniği çim alanı tesisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Peyzaj programında okumak isteyenlerin botaniğe meraklı açık havada çalışmaktan süs bitkileri yetiştirmekten hoşlanan estetik görüş sahibi ve beden ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir etmendir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Peyzaj programını bitirenlere "Peyzaj Teknikeri" ünvanı verilir. Peyzaj teknikeri peyzaj mimarına yardımcı bir eleman olarak bahçe düzenleme planlarının araziye uygulanması çim alanlarının oluşturulması süs bitkilerinin ekimi gübrelenmesi budanması ve sulanması ve pazarlanması işlerini yürütür.

Çalışma Alanları: Peyzaj teknikerleri kamuya veya özel sektöre ait kuruluşlarda bahçelerin bakım ve onarımını yapan şirketlerde görev alabilirler. Son yıllarda park ve bahçeler ile yerleşim alanlarının çevre düzenlemesine giderek artan önem verilmekte bu da peyzaj teknikerlerine duyulan gereksinimi artırmaktadır.