Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Nedir? - Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Hakkında - Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Petrol bulunması çıkarılması ve üretimi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Enerji Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü TPAO ve ona bağlı şirketlerde özel petro şirketlerinde MTA Enstitüsünde DSİ ve Botaş�ta çalışılabilir.

Programın Amacı: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programı petrolün ve doğalğazın bulunması çıkarılması ve üretimi konularında eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programında fizik matematik kimya ve jeoloji gibi temel dersler; üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi petrol üretimi mühendisliği doğalgaz mühendisliği sondaj mühendisliği gibi petrol ve doğalğaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ayrıca öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğe sahip ve fen derslerinde özellikle kimya konusunda başarılı olmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye ""Petrol ve Doğalgaz Mühendisi" ünvanı verilir. Petrol ve doğalgaz mühendisi petrol yataklarının bulunması çıkarılması ve üretimi ile uğraşır; bu işler yapılırken petrol arama ve sondaj çalışmaları jeologlarla birlikte yürütülmektedir. Jeotermal kaynakların bulunması ve üretimi çalışmaları da bu alanda yetişen mühendisler tarafından yapılır. Petrol ve doğalgaz mühendisleri sahada sondaj mühendisi üretim mühendisirezervuar mühendisi bankalarda yatırım mühendisi olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları: Petrol ve doğalgaz mühendisleri Enerji Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde MTA DSİ ve BOTAŞ'ta görev almaktadırlar