Pazarlama Bölümü Nedir? - Pazarlama Bölümü Hakkında - Pazarlama Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Pazarlama programının amacı ürünlerin sınıflandırılmasıstandartlaştırılması pazarlanması satışı ve satın alınmasınakliyesi depolanması gibi konularda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmektir. Mezunlar bütün kuruluşlardasatış elemanı pazarlama programcısı pazarlama araştırmacısı olarak çalışabilirler.

Programın Amacı: Pazarlama/satış yönetmeni programının amacı ürünlerin sınıflandırılmasıstandartlaştırılması pazarlanması satışı ve satın alınmasınakliye ve depolanması gibi konularda ihtiyaç duyulan satış elemanlarını yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Pazarlama/satış yönetmeni programında matematikistatistik maliye iktisat hukuk bilgisayar gibi temel dersler yanında reklamcılık kalite kontrolü ve standardizasyon pazarlama araştırması gibi meslek dersleri okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu programa girmek isteyenlerin ekonomi sosyoloji psikoloji ticaret hukuku muhasebemaliye ve vergi konularına ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması beklenir. Ayrıca iş ve ticaret hayatında başarılı olabilmek için insanlarla işbirliği yapmayı halkla ilişki kurmayı iyi bilmek gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Pazarlama/satış yönetimi programlarından mezun olan öğrencilere "Pazarlama Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Mezunlar daha çok ithalat ve ihracat işleriyle uğraşır; işyerlerinde satış elemanı pazarlama şirketlerinde araştırmacı olarak çalışırlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar bütün kuruluşlarda satış elemanı pazarlama programcısı pazarlama araştırmacısı olarak çalışma yapabilirler.