Orman Ürünleri Bölümü Nedir? - Orman Ürünleri Bölümü Hakkında - Orman Ürünleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı: Orman ürünleri programı orman ürünlerinin üretimi ve pazarlanması alanında çalışacak ara insangücü yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Orman ürünleri programında temel derslerle birlikte meslek derslerinin genel bir özeti okutulmaktadır. Meslek dersleri olarak ağaç malzemenin çeşitli özellikleri teorik olarak anlatılmakta ve kaplama kontrplak lif levha yonga levha kereste parke ve kâğıt teknolojisi ile ilgili dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Uygulamalar çevredeki fabrikalarda yapılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Orman ürünleri programına girmek isteyen kimsenin hem temel ve teknik bilimlere hem de ekonomi ve ticarete ilgi duymaları kapalı tozlu ve gürültülü ortamlarda çalışmaktan rahatsız olmayan kişiler arası ilişkileri başarı ile yürütebilen kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Orman ürünleri programını başarı ile tamamlayan öğrencilere "Orman Ürünleri Teknikeri" ünvanı verilir. Orman ürünleri teknikeri kereste parke yonga levha lif levha kaplama kalem kibrit kontrplak ve kâğıt endüstrisinde üretim ve pazarlama ile ilgili işlemleri yürütür.

Çalışma Alanları: Bu programdan mezun olanlar MKEK SEKA TCDD Tekel Genel Müdürlüğü gibi kuruluşların orman ürünleri ile ilgili bölümlerinde; Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda ve özel sektörün kereste-parke yonga levha lif levha kaplama kalem kibrit kontrplak ve kâğıt endüstrisinin üretim ve pazarlama bölümlerinde çalışabilirler.