Meyve-Sebze İşletme Bölümü Nedir? - Meyve-Sebze İşletme Bölümü Hakkında - Meyve-Sebze İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Meyve ve sebze ürünlerinin kalitesinin arttırılmasıürünlerinin paketlenmesi işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili konularda eğitim vererek bu alanlar için elemanlar yetiştirir.

Programın Amacı: Meyve ve sebze işletmesi programının amacı meyve ve sebzeleri işleyen işletmelerde çalışacak ara insangücü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Meyve ve sebze işletmesi programında matematik fizik kimya gibi temel dersler ekonomi istatistik gıda bilimi bilgisayarkutu konserveciliği meyve ve sebze ürünlerinde kalite kontrol kimyasal yöntemlerle muhafaza reçel ve imalat teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Meyve ve sebze işletmesi programında okumak isteyenlerin temel bilimlere ekonomiye ilgili insani ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Meyve ve sebze işletmesi programını bitirenlere "Meyve ve Sebze İşletme Teknikeri" ünvanı verilir. Meyve ve sebze teknikeri meyve ve sebze işleyen işletmelerdegıda mühendisinin denetimi altında konserve salça turşu marmelat vb. ürünlerin üretilmesi ile ilgili işleri yürütür.

Çalışma Alanları: Meyve ve sebze teknikerleri meyve ve sebze işleyen işletmelerde görev alabildiği gibi kendisi de böyle bir işletme kurabilir ve mesleğini bağımsız olarak sürdürebilir.