Heykel Bölümü Nedir? - Heykel Bölümü Hakkında - Heykel Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı: Heykel programda akademik düzeyde bilgi verilerek ve uygulamalar yaptırılarak çağdaş anlayışa sahip heykeltraş yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Heykel programda temel sanat eğitimi heykel atölye dersi heykel teknolojisi çıplak modelden desen (ağaç taş metalmaden döküm çağdaş malzemeler) gibi uygulamalı atölye dersleri ile genel sanat tarihi estetik sanat sosyolojisi19. ve 20. yüzyıl sanatı sanat eserleri analizi gibi teorik dersler verilir.

Gereken Nitelikler: Bu programa Öğrenci Seçme Sınavlarında yeterli puan almış fakülteye önkayıt yaptırmış adaylar arasından yetenek sınavı ile öğrenci alınır. Bu alanda başarılı olmak için sanata ilgili ve çeşitli malzemeler ile şekillendirme yapmak gibi görsel sanat kollarında yetenekli olmak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Heykel programını bitirenlere "Heykeltraş" ünvanı verilir. Heykeltraşlar çevre düzenlemelerinde restoratör mulörmodelci artistik dökümcü artistik ağaç taş metal yontucusu medalist madalya para nişan yapımcısı olarak çalışabilirler.

Çalışma Alanları:: Heykeltraşlar özel ve resmi kuruluşlarda uzman sanatçı ve sanat danışmanı olarak alışabilecekleri gibi bağımsız olarak çalışma olanağına da sahiptirler.