Haberleşme Teknolojisi Bölümü Nedir? - Haberleşme Teknolojisi Bölümü Hakkında - Haberleşme Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı


Haberleşme programının amacı telekomünikasyon sistemlerinin kurulması işletilmesi alanında çalışacak ara insangücü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Haberleşme programında bilgisayar teknolojisinin bilimsel ilkeleri elektrik ve elektronik mikro elektrik sistemler dijital elektronik telekomünikasyon sistemleri gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Haberleşme programında okumak isteyenlerin fizik ve matematik konuları ile ilgili ve bu alanlarda başarılımekanik ilişkileri görebilen kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Haberleşme programını bitirenlere "Haberleşme Teknikeri" unvanı verilir. Haberleşme teknikeri telgraf telefonteleks gibi elektrik ve elektronik haberleşme sistemlerinin kuruluşu işletilmesi bakım ve onarımı işlerini elektrik ve elektronik mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları

Haberleşme teknikeri kablolu ve kablosuz haberleşme sistemlerini (uydu haberleşme sistemleri gibi) kurar ve bu sistemlerde gerekli geliştirme çalışmalarını yürütür; kurduğu sistemleri denetler bozulanları onarır. Haberleşme teknikeri elektronik ve haberleşme mühendisi ile işçiler arasında ara eleman olarak görev yapar.