Haberleşme Bölümü Nedir? - Haberleşme Bölümü Hakkında - Haberleşme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Haberleşme programının amacı telekomünikasyon sistemlerininkurulması işletilmesi alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir. Habarleşme Teknikeri kablolu ve kablosuz haberleşme sistemlerini (uydu haberleşme sistemleri gibi) kurar ve bu sistemlerde gerekli geliştirme çalışmalırını yürütür; kurduğu sistemleri denetlerbozulanları onarır. Haberleşme Teknikerleri Elektronik ve Haberleşme Mühendisi ile işçiler arasında ara eleman olarak görev yapar.

Programın Amacı: Haberleşme programının amacıtelekomünikasyon sistemlerinin kurulması işletilmesi alanında çalışacak ara insangücü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Haberleşme programında bilgisayar teknolojisinin bilimsel ilkeleri elektrik ve elektronik mikro elektrik sistemler dijital elektronik telekomünikasyon sistemleri gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Haberleşme programında okumak isteyenlerin fizik ve matematik konuları ile ilgili ve bu lanlarda başarılı mekanik ilişkileri görebilen kimselerolmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Haberleşme programını bitirenlere "Haberleşme Teknikeri" ünvanı verilir. Haberleşme teknikeri telgraf telefon teleks gibi elektrik ve elektronik haberleşme sistemlerinin kuruluşu işletilmesi bakım ve onarımı işlerini elektrik ve elektronik mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları: Haberleşme teknikeri kablolu ve kablosuz haberleşme sistemlerini (uydu haberleşme sistemleri gibi) kurar ve bu sistemlerde gerekli geliştirme çalışmalarını yürütür; kurduğu sistemleri denetlerbozulanları onarır. Haberleşme teknikeri elektronik ve haberleşme mühendisi ile işçiler arasında ara eleman olarak görev yapar.