Grafik Bölümü Nedir? - Grafik Bölümü Hakkında - Grafik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunlar baskı resim sanatçısı reklam şirketlerinde sanat yönetmeni matbaa gazete ve basımcılıkta sanat danışmanı müze ve sergileme uzmanı Trt�de grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler.

Programın Amacı: Grafik sanatları programının amacıgrafik baskı ve resim gibi grafik iletişimi alanında çalışacak yaratıcı insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Grafik sanatlar programında genel kültür derslerinin yanı sıra temel sanat eğitimi fotoğraf yazı teknik resim estetik sanat tarihiçağdaş sanat tasarım psikolojisi sanat sosyolojisitasarım teori ve yöntemleri grafik-tasarım uygulamatanıtma grafiği gibi kuramsal ve uygulamalı dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Bu alanda başarılı olmak için öğrencilerin duygu ve düşüncelerini çizgi ile ifade etme renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılama yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Grafik programında lisans öğrenimini başarı ile tamamlayan öğrencilere "Grafik Tasarımcısı" ünvanı verilir. Grafik tasarımcısı amblem logotaype ambalaj tasarımı afiş pankart broşür vb. duyuru ve tanıtım ilanlarının somut verilerden yararlanarak estetik niteliği olan görsel iletişim araçlarının yapımını planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları:: Grafik tasarımcıları baskı resim sanatçısı reklam şirketlerinde sanat yönetmeni matbaagazete ve basımcılıkta sanat danışmanı müze ve sergileme uzmanı TRT'de grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılarının bağımsız çalışma olanakları da vardır.