Gemi İnşaatı Bölümü Nedir? - Gemi İnşaatı Bölümü Hakkında - Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı

Gemi inşaatı programının amacı her türlü gemi yapımında mühendis ile ustalar ve işçiler arasında görev yapan ara elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Gemi inşaatı programında matematik tasarı geometri fizikteknik resim statik mekanik akışkanlar mekaniği gemi hidrostatiği gemi elektriği gemi bilgisi imalat işlemleri gibi dersler okutulmakta tersanelerde uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Gemi inşaatı programında okumak isteyenlerin matematiğe ve özellikle fiziğe ilgili ve bu konularda başarılıuzay ilişkilerini görebilme ve çizim yeteneğine sahip bedence sağlıklı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Gemi inşaatı programını bitirenlere "Gemi İnşaatı Teknikeri" unvanı verilir. Gemi inşaatı teknikerleri için gemilerin yapımı ve malzeme yapım veya onarım için gemi inşaat mühendisi tarafından belirlenen basamakların yerine getirilmesi gibi işleri mühendisin denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları

Gemi inşaatı teknikerleri devlete veya özel sektöre ait tersanelerde görev alabilirler. Denizciliğimiz ve buna bağlı olarak tersane işletmeciliği gelişince bu alanda yetişmiş insanlara daha çok ihtiyaç duyulacaktır.