Et Endüstrisi Bölümü Nedir? - Et Endüstrisi Bölümü Hakkında - Et Endüstrisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Program kasaplık hayvanların kesimi gereksinimlerine göre parçalanması paketlenmesi ve pazarlanması gibi konularda tekniker yetiştirir. Mezunlar kamuya ait et kombinaların da veya özel işletmelerde iş bulabilirler.

Programın Amacı: Et endüstrisi programının amacı etözellikle beyaz et üreten sektörde çalışacak ara elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Et endüstrisi programında kanatlı hayvan anatomisi mikrobiyoloji hijyen kanatlı hayvan yetiştiriciliği beyaz et tekniği kesim teknikleri et ürünleri yan ürünlerin değerlendirilmesi balık hastalıkları pazarlama gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Et endüstrisi programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılıbedence sağlam kimseler olmaları gerekir. Girişimci ve yaratıcı kişilerin meslekte başarılı olma şansı daha fazladır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Et endüstrisi programını bitirenlere "Et Teknikeri" ünvanı verilir. Et teknikeri büyük ve küçükbaş hayvanlardan kanatlılarda ve balıklardan elde edilen etlerin koşullarına ve müşteri isteklerine uygun olarak parçalanması parçalardan sucuk sosis köfte gibi et ürünlerinin üretimibunların korunması paketlenmesi ve pazarlanması gibi işlerin planlanmasını ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları: Mezunlar özel sektöre ait kırmızı ve beyaz et işleyen işletmelerde görev alabildikleri gibikendi işletmelerini de kurabilirler.