Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir? - Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi Bölümü Hakkında - Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Programın Amacı

Endüstriyel otomasyon programının amacı güncel üretim teknolojileri talaşlı makine üretimi sanayi sektöründe çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Endüstriyel otomasyon programında matematik bilgisayarteknolojinin bilimsel ilkeleri mühendislik bilimi teknik resimbilgisayar destekli desen CNC makineleri mekanik makine ve üretim analizi materyel teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır. Bu programda dersler İngilizce'dir.

Gereken Nitelikler

Endüstriyel otomasyon programında okumak isteyenlerin fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı mekanik yeteneğe sahip gözlerini ve ellerini uyumla çalıştırabilen başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen dikkatli kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Endüstriyel otomasyon programını bitirenlere "Endüstriyel Otomasyon Teknikeri" unvanı verilir. Endüstriyel otomasyon teknikerleri talaşlı makine üretimi yapan fabrikalarda mühendis ile teknisyen ve işçiler arasındaki ilişkiyi sağlayan eleman olup mühendis tarafından hazırlanan üretim planının uygulanmasın sağlar; üretilen ürünün kalitesini kontrol eder; işçi ve teknisyenlerin çalışmalarını denetler bilgisayarlı sayısal denetimli tezgâhlar için program hazırlar; bilgisayar destekli teknik resim yapar.

Çalışma Alanları

Endüstriyel otomasyon teknikerleri özel sektörde küçük ölçekli talaşlı işletmelerde kalite ve işletme müdürübüyük ve orta ölçekli işletmelerin üretim müdürlüklerinde mühendis yardımcısı olarak görev yaparlar. Endüstriyel otomasyon teknikerleri daha çok endüstrinin geliştiği bölgelerde iş bulma olanağına sahiptir.