Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Nedir? - Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Hakkında

Bu mühendislik dallarının amacı ve alanı kuvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan sistemlerin yapımıgeliştirilmesi ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi telgraf-telefon haberleşmesinden uyud optik haberleşmesine enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine ev aletlerinden tıp aletleri üretimine kadarn yayılan çok geniş bir alanda kullanılan her tür mikroeletronik eleman elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Programın Amacı: Elektronik haberleşme mühendisliği programının amacı telgraf telefon haberleşmesinden uydu haberleşmesine ev aletlerinden elektronik tıp cihazları üretimine kadar yayılan çok geniş bir alanda uygulanan her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirmesi konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Elektronik haberleşme mühendisliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda fizik cebir geometri dinamik statik devre analizi alan teorisi lojik devre temelleri gibi elektronik alan ile ilgili derslerden başka haberleşme teorisi sayısal haberleşme aktif mikrodalga devrelerianalog haberleşme gibi alana özgü derslerde okutulur.

Gereken Nitelikler: Elektronik haberleşme mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir genel akademik yetenek düzeyine sahip fiziğe özellikle elektrik konularına ilgili göz-el koordinasyonu yeteneği yüksek yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Elektronik haberleşme mühendisliğini programını bitirenler "Elektronik Haberleşme Mühendisi" ünvanı almaya hak kazanırlar. Elektronik haberleşme mühendisleri telgraf telefon teleks v.b. haberleşme sistemlerini tasarlar kurar çalıştırır ve geliştirirler.

Çalışma Alanları: Elektronik haberleşme mühendisleri PTT TRT Aselsan THY ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda tıp elektroniği ile ilgili firmalarda bilgisayar sektöründe görev alabilirler.