Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Hakkında

Elektrik üretimi dağıtımı sistemin bakımı elektrikli aletlerin yapımı elektronik sistemlerin tasarlanması elektronik ev ve tıp aletlerinin üretilmesi haberleşme alanında telgraf ve telefondan uyduya kadar her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirilmesi ve bakımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır. PTT TRT Aselsan THY Alarko gibi resmi ve özel kuruluşlarda tıp elektroniği ile ilgili firmalar da ve bilgisayar sektöründe çalışılabilir.

Programın Amacı:
Elektrik-elektronik mühendisliğinin amacı kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı geliştirilmesi elektrik üretimi iletimi dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bu bölümde matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde elektronik elektromanyetik dalga teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Elektrik ve elektronik alanında çalışmak isteyenlerin üstün akademik yeteneğe sahipmatematik fizik kimya ve ekonomiye ilgili ve yetenekli dikkatli ve yaratıcı kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Elektrik-elektronik mühendisi üretme iletme vedağıtmayla ilgili sistemlerin projelerin yapılması geliştirilmesi kullanılması ve denetimi telgraf-telefon haberleşmesinden uydu optik haberleşmesine enerji üretiminden mikroelektronik eleman elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları: Elektrik-elektronik mühendislerinin büyük bir kısmı PTT TRT gibi kamu kuruluşlarında bir kısmı özel sektörde ya da serbest çalışmaktadırlar. Ülkemizde elektrik-elektronik mühendislerine duyulan gereksinme çok fazladır.