El Sanatları Bölümü Nedir? - El Sanatları Bölümü Hakkında

El sanatları programının amacı el sanatlarımızı yok olmaktan kurtarmak teknolojiden yararlanarak el sanatlarımızı geliştirecek profesyonel elemanlar yetiştirmektir. El sanatları teknikerleri halk eğitim merkezlerinde orta öğretimde çıraklık eğitim merkezlerinde öğretmen; özel sektörde tekstil alanında tekniker olarak görev alabilirler.

Programın Amacı: El sanatları programının amacı el sanatlarımızı yok olmaktan kurtarmak teknolojiden yararlanarak el sanatlarımızı geliştirecek profesyonel elemanlar yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: El sanatları programında tarih ve sanat tarihi gibi kültür dersleri kimya ve fizik gibi temel bilim dersleri ile çeşitli el sanatlarının uygulanması ve geliştirilmesi ile ilgili dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler: El sanatları programında başarılı olabilmek için her şeyden önce el sanatlarının her hangi bir dalında yetenekli göz-el koordinasyonu güçlü ve yaratıcı olmak el sanatlarını geliştirme çalışmalarına ilgi duymak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: El sanatları programını bitirenlere "El Sanatları Teknikeri" ünvanı verilir. El sanatları teknikeri dekoratif ürünler lif ve boya teknolojisi el ve makine nakışları süsleme sanatları el örgüleri kirkitli dokuma gibi alanlarda örneği az bulunur kültür zenginliklerimizi modern yöntemlerle geliştirerek ülke ekonomisine ve kültürüne katkı getirici çalışmaları yürütür.

Çalışma Alanları: El sanatları teknikerleri halk eğitim merkezlerinde ortaöğretimde çıraklık eğitim merkezlerinde öğretmen; özel sektörde tekstil alanında tekniker olarak görev alabilirler.