Dış Ticaret Bölümü Nedir? - Dış Ticaret Bölümü Hakkında - Dış Ticaret Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu yüksek öğretim programının amacı ithalat-ihracat kambiyo konularında yetişmiş ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Programın Amacı: Dış ticaret programının amacı ihracat ve ithalat işlemleri konusunda çalışacak meslek elemanlarını yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Dış ticaret programında sosyoloji ekonomi muhasebe hukuk ticaret hukuku dış ticaret mevzuatı ile ilgili (uluslararası pazarlama depoculuk taşımacılık gibi) dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Dış ticaret programına girmek isteyenlerin sosyal bilimlere ilgili ayrıntı ile uğraşmaktan hoşlanan dikkatli ve sorumluluk duyguları güçlü kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dış ticaret programını bitirenlere "Dış Ticaret Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Dış ticaret meslek elemanları dışsatım (ihracat) ve dıştan alım (ithalat) firmalarında ve gümrüklerde gelen ve giden mallarla ilgili yazışmaları ve işlemleri yaparlar.

Çalışma Alanları: Dış ticaret programını bitirenler Maliye ve Gümrük Bakanlığına bağlı kuruluşlarda ve özel firmalarda görev alabilirler.