Deniz ve Liman İşletme Bölümü Nedir? - Deniz ve Liman İşletme Bölümü Hakkında - Deniz ve Liman İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz-liman işletmeciliği bölümü işletmenin kuruluşu ve hukuki yapıları finansman personel ve halkla ilişkilerden oluşan temel işlevler planlama örgütleme yönetme ve etkileme kontrol karar verme iletişim alanlarında kalifiyeli eleman yetiştirmeyi amaçlar.

Programın Amacı: Deniz ve liman işletme programının amacı kıyı kuruluşlarının işletmesi ile ilgili birimlerde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Deniz ve liman işletme programında temel gemicilikekonomi deniz hukuku deniz ticaret hukuku meteoroloji gemi yapısı ve dengesi deniz elektriği ve elektroniği işletme yönetimi deniz acenteciliği liman işletmeciliği personel yönetimi gümrük mevzuatı gibi dersler ve denizcilik İngilizcesi okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Deniz ve liman işletme programında okumak isteyenlerin hem fen hem sosyal bilimlere (özellikle hukuk ekonomi ve işletmeyi) ilgili bedence sağlam dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Deniz ve liman işletme programını bitirenlere "Deniz ve Liman İşletme Teknikeri" ünvanı verilmektedir. Deniz ve liman işletme teknikeri limanlara giren ve limanlardan çıkan yüklerin gümrük işlemelerinin yapılması gemilerin deniz ticaret hukuku kurallarına göre işletilmesi; denizcilikte çalışan personelin yönetimi alanında deniz işletmecisine yardımcı eleman olarak görev yapargerektiğinde küçük gemilerde kaptanlık yapabilirler.

Çalışma Alanları: Deniz ve liman işletme teknikerleri denizcilik ve turizm sektöründe görev alırlar. Denizcilik sektöründe bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.