Demiryolu Araçları Bölümü Nedir? - Demiryolu Araçları Bölümü Hakkında - Demiryolu Araçları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?


Programın Amacı

Demiryolu araçları programı Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda ustabaşı ile mühendis arasında teknik hizmetler görecek teknik elemanları yetiştirmek amacına yönelik öğretim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Demiryolu araçları programında matematik fizik kimyamekanik mukavemet gibi temel derslerin yanı sıra; demiryolu tanımı hareket dinamiği taşıtların konstrüksiyonu çekici vagonlar ve katar mekaniği dersleri ile makine bilgisi teknik resim elektroteknik malzeme makine elemanları elektrik makineleri ısıtma-havalandırma gibi diğer meslek dersleri verilmektedir. Öğrenciler öğretim süresi içinde bilgi görgü ve becerilerini artırmak amacıyla 60 işgünü pratik çalışma yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler

Bu programa girmek ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler kendilerini matematik fizik kimya ve teknik gibi alanlarda iyi yetiştirmelidirler. Bu alanda çalışacak iyi bir teknik eleman düzgün şekil çizmek iş organizasyonu ve atölye çalışmalar gibi konularda belirli bir yeteneğe sahip; aynı zamanda insanlarla ilişkilerinde uyumlu ve geçimli olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Demiryolu araçları programından mezun olanlara "Demiryolu Araçları Teknikeri" unvanı verilir. Demiryolu araçları teknikerleri devlet demiryolları fabrikalarındaki yapım ve onarım işlerinde ve işletme alanlarında çalışabilirler.

Çalışma Alanları

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünün Eskişehir Lokomotif Motor Sanayi (ELMS) Adapazarı Vagon Sanayi (ADVAS) Sivas Demiryolu Makine Sanayi (SİDEMAS) ile yurt genelinde İstanbul Haydarpaşa'da Ankara'daİzmir'de Sivas'ta Malatya'da ve Adana'da bulunan devlet demiryolları işletme tesisleri demiryolu araç teknikerlerinin başlıca çalışma alanlarını teşkil etmektedir. Demiryolu araçları teknikerleri yeterli ölçüde elektrikmakine ve motor bilgisine sahip olduklarından ve çizim yeteneği kazandıklarından ilgili diğer kamu ve özel kuruluşlarda da çalışma olanağına sahiptirler