Programın Amacı

Budama ve aşılama programının amacı ağaçların asmaların ve süs bitkilerinin budanması cinslerinin iyileştirilmesi için aşılanması alanında ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Budama ve aşılama programında odunsu bitkiler botaniğibudama ve aşılamanın ekonomik esasları bahçe bitkileri ve yetiştirme teknikleri budamanın fizyolojik esaslarıkavakçılıkta üretim ve budama teknikleri gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Budama ve aşılama programında başarılı olmak için biyolojiye özellikle botanik konularına ilgili açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olmak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Budama ve aşılama programını bitirenlere "Budama ve Aşılama Teknikeri" unvanı verilir. Budama ve aşılama teknikeri meyve bahçelerinde ağaçları bağlarda asmaları ve süs bitkilerini budama ve aşılama teknikleri konusunda üreticileri eğitir aşılama yöntemi ile yeni kültür çeşitlerinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapar.

Çalışma Alanları

Budama ve aşılama teknikeri Orman Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı Bölge Tarım Müdürlüklerindefidanlıklarda özel sektöre ait çiftliklerde ve bahçelerde çalışabilirler.