Programın Amacı

Bahçe ziraatı programının amacı meyve ve sebzelerin üretimi depolanması ve pazarlanması alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bahçe ziraatı programında matematik istatistik ekonomitoprak bilgisi bağcılık meyve yetiştirme süs bitkilerinin çoğalması sebze yetiştirme bahçe bitkileri zararlılarıbudama bahçe ürünlerinin muhafazası ve çoğalması gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler

Bahçe bitkileri programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili bitki yetiştirmeye meraklı açık havada çalışmaktan hoşlanan dikkatli kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Bahçe ziraatı programını bitirenlere "Bahçe Ziraatı Teknikeri" unvanı verilir. Bahçe ziraatı teknikerleri ziraatımühendislerine yardımcı olarak meyve sebze bağ yetiştiriciliğinden ekim dikim gübreleme ilaçlama budama hasat depolama gibi işlemlerin yürütülmesini denetimini ve kontrolünü sağlarlar. Ziraat teknikerleri genellikle açık havada arazi koşullarında çalışırlar.

Çalışma Alanları

Bahçe ziraatı programından mezun olanlar kamuya veya özel sektöre ait tarım kuruluşlarında görev alabilecekleri gibi kendi bahçelerinde de çalışabilirler.