Ağaç İşleri Bölümü Nedir? - Ağaç İşleri Bölümü Hakkında

Ağaç İşleri programının amacı binaların ağaçlardan yapılan kısımları ile ağaç ev eşyalarının üretiminde çalışan ara elemanları yetiştirmektir. Ağaç işleri teknikerleri özel sektöre ve kamu sektörüne ait marangozhanelerde ve mobilya atölyelerinde parke fabrikalarında kereste yonga ve levha üretim tesislerinde çalışabilirler.

Programın Amacı: Ağaç işleri programının amacıtahtadan yapılan bina kısımlarının ve eşyaların üretiminde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Ağaç işleri programında matematik fizik ekonomi ağaçlandırma bilgisi ağaç işleri alet ve makineleri elektrik bilgisi ahşap konstrüksiyon iç dekorasyon teknikleri mesleki resim ölçme ve bakım teknikleri ve yüzeysel işlemler gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:Ağaç işleri programında eğitim görmek isteyenlerin genel yeteneğe şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Ağaç işleri programını bitirenlere "Ağaç İşleri Teknikeri" ünvanı verilir. Ağaç işleri teknikeri binalarda pencere çerçevelerinin kapıların dolapların lambri parke gibi dekoratif kısımların ve mobilyaların üretimindeağaç işleri endüstri mühendisine yardımcı olarak çalışır.

Çalışma Alanları:Ağaç işleri teknikeri özel sektöre ve kamu sektörüne ait marangozhanelerde ve mobilya atölyelerinde parke fabrikalarında kereste yonga ve levha üretim tesislerinde çalışabilirler.