Aslına bakarsanız ‘erkek hemşireler’ zaten vardı da. 1999 yılından itibaren üniversitelerin hemşirelik yüksek okullarına erkek öğrenci alınmaya başlanmıştı. Çünkü kanunlarda bu bölüme erkek öğrencilerin girmesini engelleyen bir madde yoktu.

Ancak okullarını bitiren ‘erkek hemşireler’ işe giremiyorlardı. Sebebi de 1940′ lardan kalan Hemşirelik Kanunu’nun 3. maddesinin ilk fıkrasında “Türkiye’de hemşirelik sanatını bu kanun hükümleri dahilinde hemşire unvanını kazanmış Türk kadınlarından başka hiç kimse yapamaz.” yazmasıydı.

YÖK de ne yapsın; çareyi ‘üniversitelerin hemşirelik bölümlerine erkek öğrenci alınması durdurmakta’ bulmuştu ama 1999 ile 2003 yılları arasında hemşirelik okullarına kaydedilen ve okullarını bitiren yüzden fazla ‘erkek hemşire’ yasadaki bu ibare yüzünden hemşirelik yapamıyor boş geziyorlardı.

Yeni çıkan kanun sayesinde hem eski mezunların işe girmeleri mümkün olacak ve hem de hemşirelik okullarına yeniden erkek öğrenci alınması da mümkün olacak.
Ancak bir sorun daha var.

Sağlık Komisyonu erkeklerin hemşire olmasına imkan sağlayan yasa teklifini benimsedi ama erkek hemşirelere isim bulamadı.

Gazetelerde yer alan haberlere göre komisyon toplantısında uzun uzun erkek hemşirelere ne isim verileceği tartışıldı. AKP’ li Şerif Birinç hemşirenin cinsiyet içeren bir kelime olduğunu vurgulayarak erkek hemşireye başka isim bulunmasını istedi. Anavatanlı Muzaffer Kurtulmuşoğlu ‘hemşir-hemşire’ önerisi yaptı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise bu mesleği icra edenler için hemşire adının yerleştiğini belirterek “Başka isim veremeyiz tutmaz” dedi.

ERKEK HEMŞİRELERE İSİM ARANIYOR

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde hemşirenin Farsça bir kelime olduğu belirtilip iki anlamı olduğu yazılmış. Birincisi kız kardeş bacı. İkincisi ise diplomalı hasta bakıcı kadın.

Türk Dil Kurumu’ nun internet sitesinde yer alan bir açıklamada da ‘’Hemşire sözünün meslekî eğitim almış hekimle iş birliği yaparak hastaya bakan sağlık çalışanı anlamında olduğu ve ‘erkek hemşire’ sözünün kullanılmasında bir sakınca bulunmadığı” bildiriliyor.
Ben de aynı kanaatteyim. Hemşire bir meslek ismi bugüne kadar sadece kadınların yaptığı bir meslek olması bir şeyi değiştirmez.

‘Kadın doktor’ gibi ‘bilim kadını’ gibi erkek hemşire de pek âlâ kullanılabilecek bir terim.

Kadın subay… kadın asker… kadın ombudsman… kadın seyis… kadın şoför… kadın pilot… kadın hakem…yok mu?