Diş protez teknisyeni


TANIM


Diş hekiminin kendisine verdiği ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan ve düzenleyen protez ve diş köprülerini yapan kişidir.

GÖREVLER


- Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine alçı ile suyu karıştırarak yaptığı hamuru dökerek alçı model elde eder - Alçı kalıptan akrilik denilen maddeyi çıkarır - Diş hekimince yapılan provadan gelen dişleri mumlayarak diş eti şeklini verir - Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba yerleştirir (mufta safhası) - Kalıptan çıkardıktan sonra tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar - Protez cilası yapar - Kırılan protezleri tamir eder - Kron köprü yapar - Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları) - Kullandığı aletlerin bakımını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


- Kıymetli ve kıymetsiz ****l alaşımları alçı mum porselen tozları cila plastik vb. - Elektriksiz el aletleri (mufla bol bol kaşığı modelaj ateş spatülü pense çeşitleri makas testere vb.) - Elektrikli el aletleri ve makineler (tur motorları ve mikromotorlar).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


Diş protez teknisyeni olmak isteyenlerin; - El becerisine sahip - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine ve estetik görüşe sahip - Renkleri ayırdedebilen - Ayrıntılara dikkat edebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Diş protez teknisyenleri diş laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı farklılık gösterebilir. ****l döküm ve ****l tesviye işlerinin yapıldığı laboratuarlar tozlu ve gürültülü olabilir. Akrilik ve porselen çalışması yapılan kısımlar temiz ortamlardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışılır. Diş Protez teknisyenleri Diş hekimleri ile iletişim içinde görev yaparlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


Diş protez teknisyenleri özel diş laboratuarlarında kliniklerde ve kamu ve özel hastanelerde iş bulabilirler. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde iş bulma şansları biraz azdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


Meslek eğitimi Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez” bölümlerinde verilmektedir. Ayrıca; Mesleki Eğitim Merkezlerinde “Diş Protezcisi” mesleğinin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler meslek dersleri olarak Diş Morfolojisi Tam protezler Bölümlü Protezler Sabit Protezler Ortodonti Mikrobiyoloji Çene-Yüz Protezleri İlkyardım Sağlık İstatistiği Hastalıklar Bilgisi ve genel kültür dersleri okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Sağlık meslek liselerinin “Diş Protez Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde Ağız Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı Diş Protez Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde bu proğramlara kayıt yaptırma hakkına sahip olurlar.

Çeşitli üniversite ve özel laboratuarların düzenledikleri ücretli kurslara katılarak mesleki bilgi ve becerilerini artırabilirler.

BENZER MESLEKLER: Diş protez teknikeri Protez ortez teknikeri.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU


Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Kamu kesiminde çalışanlar sağlık hizmetleri sınıfından asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı tutarında ücret almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanların ücreti ise işyerinin durumuna göre ve çalışan kişinin beceri ve deneyimine göre değişiklikler gösterir.