Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Hakkında, Mesleği

  Programın Amacı

  Beden eğitim ve spor programının amacı insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitesini sporda en yüksek verim elde edebilmek üzere yönlendirebilen ve kapasiteyi geliştirici teknikleri uygulayabilen sporcuları ve spor eğiticilerini yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Beden eğitimi ve spor programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda spor biyolojisi ve uygulamalı fizyoloji fonksiyonel anatomi ve kineziyoloji ilkyardım ilkeleri spor psikolojisi egzersiz fizyolojisi psikososyal açıdan spor gibi dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Beden eğitimi ve spor programına girmek için öncelikle sporun belli bir dalında yetenekli olmak gereklidir. Bu alanda çalışan insanlar bir anlamda eğitici olarak görev yaptıkları için insanlarla iyi iletişim kurabilmek sabırlı ve dayanıklı olabilmek bu alanda başarıyı arttırıcı faktörlerdir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler

  Beden eğitimi ve spor programını bitirenler "Antrenör" olarak görev yaparlar. Antrenörler insanların hangi spor türüne ne derece yatkın olduğunu saptar ve bireyleri yetenekleri doğrultusunda eğitirler

  Çalışma Alanları

  Antrenörler (spor eğitimcileri) Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda üniversitelerde okullarda spor kulüplerinde görev alabilirler.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ

  TANIM

  Çalıştığı eğitim kurumunda öğrencilere beden eğitimi ile ilgili eğitim veren kişidir.

  GÖREVLER

  Beden eğitimi konusu ile ilgili hangi bilgi beceri tutum ve davranışların hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. - Beden eğitimi öğretmeni bu program çerçevesinde - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar ve bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir başarı düzeylerini artırıcı önlemler alır - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler - Öğrencilerin gelişimlerini izler sorunlarının çözümüne yardımcı olur - Alanı ile ilgili gelişmeleri izler bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur - Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar - Sınıf öğretmeni olarak öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

  KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

  - Yıllık müfredat programı günlük çalışma planları not defteri yoklama defteri ders kitapları okul araç ve gereçleri - Gülle disk barfiks çeşitli halatlar eşofman spor ayakkabısı kondisyon geliştirici aletler ağırlık torbası ağırlık yeleği top vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip - Spor yeteneği olan göz-el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen - Bedence sağlam ve güçlü spora karşı ilgili ve bu alanda başarılı - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen dikkatli işine özen gösteren - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen - Kendini geliştirmeye istekli coşkulu yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Beden eğitimi öğretmeni genellikle spor salonunda bazen okulun bahçesinde ve sınıfta görev yapar görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı mevsime göre açık veya kapalı ama oldukça gürültülüdür.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  - Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler. - Beden eğitimi dersi dışında Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar Spor İlkyardımı Halk Oyunları Spor Yönetimi ve Organizasyon Spor Psikolojisi gibi derslere girerler. - Beden eğitimi öğretmenleri çeşitli spor merkezlerinde aerobik salonlarında fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak ve düzgün bir vücut için zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler ) vb. çalışabilirler.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları Eğitim Fakülteleri Fen-Edebiyat Fakülteleri Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokullarının “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Söz konusu programa girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli puan almak ve özel yetenek sınavını kazanmak gerekmektedir. Ayrıca Spor Bilimleri ve Teknolojileri Yüksek Okulu (Lisans) ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Spor Bilgisine Giriş Basketbol Voleybol Hentbol Atletizm Spor Fizyolojisi Spor Masajı Beslenme Özel Öğretim Yöntemleri Eğitim Sosyolojisi vb. dersler verilir.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Bu programa yerleştirilenler arasından özel yetenek sınavı puanı en yüksek adaydan başlamak üzere belli sayıda öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler. Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Her yıl öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Üniversite bünyesinde lisansüstü eğitim yaparak akademik kariyer edinebilirler. Ayrıca antrenörlük monitörlük masörlük ve kondisyonerlik yapabilir turizm sektöründe animatör olarak çalışabilirler.

  BENZER MESLEKLER : Antrenörlük masörlük kondisyonerlik.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş