Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Psikolog Nedir ? Nasıl Olunur ? Psikologun Görevleri Nelerdir ?


  PSİKOLOG


  TANIM

  İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak takip eden davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.

  GÖREVLER

  - İnsanlarda görülen normal ve normal dışı davranışları; düşünme öğrenme duygu ve heyecan gibi insanın psikolojik süreçlerini inceler - İnsan ve hayvan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırmalar yapar - İleri derecede davranış bozukluklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda (psikoterapi) bulunur. Hafif uyum sorunlarının çözümlenmesine yönelik danışmanlık eder - Genel olarak psikolojik gereksinimleri ve sorunları saptar. Çare yollarını araştırır - Bireylerin mesleki uyumlarının kişiler arası iletişim yeteneklerinin geliştirilmesine çalışır.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Çeşitli tipte zeka yetenek kişilik testleri ilgi envanterleri tutum ölçekleri görüşme kayıt tutanakları ve formlar istatistik tabloları ve anketler.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Psikolog olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe - Aritmetik akıl yürütebilme - Mantıksal bağlantıları kurabilme - Soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip - Başkalarının duygularını anlayabilen başkaları ile iyi iletişim kurabilen - Tutarlı sabırlı hoşgörülü - İşbirliğine açık kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Psikologlar büro hastane okul gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken öncelikle danışanla (hasta sorunlu kimseler öğrenci işçi işveren vb.) ve bu kimselerin yakınlarıyla iletişimde bulunurlar. İletişimde bulundukları diğer meslek elemanları çalıştıkları kuruma göre değişir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Ayrıca “Psikoloji Bölümü” bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği aaasiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler.

  Psikologlar; hastane poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde çocuk yuvalarında kreş ve huzurevlerinde okullarda ve ıslahevlerinde kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Psikoloji Bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği aaasiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler. öğretmenliği yapabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin “Psikoloji” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile öğrenci alınmaktadır.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Eğitim süresi 4 yıldır. - Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş Çağdaş Psikoloji Akımları Ruh Sağlığına Giriş Eğitim Psikolojisi Motivasyon ve Heyecan Gelişim Psikolojisi Sosyal Psikolojiye Giriş Ruh Sağlığı Hafıza ve Dikkat Öğrenme Psikolojisi Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  - Psikologlar eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler - Psikologlar lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık eğitimsel endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler - Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda uzmanlık alanları tecrübeleri kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Psikiyatristlik (ruh tıp doktorluğu) psikolojik danışmanlık.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  - Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. - Psikologlar işe ilk başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda 8.dereceden göreve başlarlar ve sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Tecrübeleri uzmanlık alanları işteki pozisyonları ve işletmelerin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ruh hastaları çoğaldıkça psikologlar azalıyor sanki. Azalıyor dedim çünkü çoğu intihar seviyesine kadar geliyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş