Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bilgisayar Mühendisligi Nedir ? | Nasıl Olunur ? | Çalışma Alanları ve Olanakları


  Bilgisayar Mühendisi.
  BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ


  TANIM

  Bilgisayar sistemlerinin yapısı düzeni geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması alanlarında çalışan kişidir.

  GÖREVLER
  Bilgisayar mühendisleri yönetim endüstri ve hizmet alanlarında; - Bilgisayar ağı ihtiyacını saptar - Kurulması için şartname hazırlar ve temin eder - İhale tekliflerini değerlendirir - Yazılım konusunda çalışır - Bilgisayar şirketlerinde danışmanlıgı yapar - Sistem çözümleyicisi ve programcısı olarak çalışır - Bilgisayar donanımını tasarlar - Bilgisayara girecek verilerle ilgili çalışmalar yapar.  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Donanım Parkı (PC iş istasyonu çok kullanıcılı sistem ana bilgisayar terminal yazıcı) - Yazılım Parkı (çok sayıda derleyici paket yazılımı çeşitli kelime işlem veri tabanı grafik yazılımları işletim sistemleri programlama dilleri vb.).

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin; - Üstün bir akademik yeteneğe - Sayı ve sembollerle akıl yürütme gücüne - Bir işi öğelerine ayırıp işlem basamaklarını belirleme becerisine sahip - Mantık yürütme ve tasarım yeteneği olan - Dikkatli sabırlı - Kendini sürekli yenileme gereği duyan araştırıcı kimseler olmaları gerekir.  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Bilgisayar mühendisleri büro ortamında çalışırlar ve birinci derecede verilerle uğraşırlar iş oturarak yürütülür ortam genellikle sessizdir. Bilgisayar mühendisi çalışırken diğer meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde bilgisayar mühendisleri eğitim endüstri ticaret hizmet danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren özel kuruluşlarda kamu kuruluşlarında bankalarda üniversitelerde bilgisayar donanımı ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışabilirler. Ülkemizde bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları donanım teknolojisini tasarlama ve üretmeden çok yazılım teknolojisi üzerinde yoğunlaşmıştır.  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Bilgisayar mühendisliği eğitimi üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin “Bilgisayar Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Sayısal (SAY)” puan ile öğrenci almaktadır.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yıllarında Matematik Fizik Kimya ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş dersleri verilmektedir. Daha sonraki yıllarda sistem programcılığı ve donanım (Hardware) kısmını oluşturan ve uzmanlaşmayı gerektiren dersler verilmektedir. Programlama Dilleri Veri Yapıları Olasılık ve İstatistik Sayısal Mantık Sistemleri Elektrik Devreleri Temel Elektronik Bilgisayar Mimarisi Mikroişlemci ve Mikro Bilgisayar Sistem Programlama Veri Tabanı Yönetim Sistemi Bilgisayarlı Grafik İşletim Sistemi Yöneylem Araştırma Formal Diller ve Soyut Bilgiler Dil İşleyiciler Bilgi Sistemleri Mühendisliği ile uygulamaya yönelik program yürütülmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  Bilgisayar mühendisleri bilgisayar mühendisliği bölümünde master doktora yaparak akademik kariyer yapabilirler. Danışma mühendisi olarak çalışabilirler. Bilgisayar şirketlerinde yönetim kademelerinde görev alabilirler.


  BENZER MESLEKLER: Elektrik-elektronik mühendisliği makine mühendisliği.


  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  - Eğitim süresince koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen krediden yararlanabilirler. Ayrıca başarılı öğrenciler burs alabilirler. - Eğitim sonrası kazanç ise kamu kurumlarında çalışanlar için çalıştıkları kurumun statüsüne göre değişmektedir. Genellikle sözleşmeli olarak çalışmaktadırlar (kamuda). - Özel sektörde çalışanların aldıkları ücret deneyimlerine ve işyerinin ücret politikasına göre değişmektedir.


  Alıntıdır.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel bölüm. Geleceğin mesleklerinden.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş