Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Fizyoterapist Nedir?Nasıl Fizyoterapist Olunur?  FİZYOTERAPİST

  TANIM

  Yaralanma hastalık özür hareket sistemi bozuklukları ve sağlıkla ilgili diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; hekimin tanısına göre fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik ölçme ve değerlendirme yaparak bunların ışığında tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir.

  A- GÖREVLER

  - Hastanın kas sinir ve eklem gücünü çeşitli aletlerle ve testlerle değerlendirir. Elde ettiği sonuçlara göre hastaya elektroterapi egzersiz tedavisi rehabilitasyon programı gibi tedavi yöntemleri uygular.

  - Fiziksel ve fonksiyonel performans/kapasite günlük yaşam aktiviteleri ağrı duyu yardımcı araç-gereç ortez-protezlere yönelik ölçme ve değerlendirme yöntemleri ışığında belirlediği fizyoterapi rehabilitasyon programını planlar ve uygular.

  - Tedaviye yönelik özel egzersiz ve eğitim programları fiziksel uygunluk eğitimi ısı-ışık hidroterapi elektroterapi mekanik ve manuel tedaviler masaj yaklaşımlarla bağımsız hareketi kolaylaştırıcı düzenlemeler ve mesleki rehabilitasyon yaklaşımlarını uygulayarak sağlıklı hasta ve özürlü kişilere fizyoterapi rehabilitasyon hizmeti verir.

  - Felçli hastalar için özel tedavi tekniklerini kullanır

  - Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır sertlikleri yumuşatır

  - Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir

  - Felçli hastaları sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar

  - Vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler

  - İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortezlerin) kullanımını hastaya öğretir.

  KULLANILAN ALET
  VE MALZEMELER

  - Enfraruj
  - Ultrasyon
  - Traksiyon aleti
  - Baker
  - Elektrikli stimulasyon aleti
  - Tens
  - Kum torbaları ağırlıklar
  - Parafin
  - Servikal traksiyon aleti
  - Vakum
  - Lumbal traksiyon aleti
  - Isı-ışık ajanları
  - Elektriksel modaliteler
  - Protez-ortez ve yardımcı araç-gereçler
  - gibi aletleri kullanır.

  B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Fizyoterapist olmak isteyenlerin;

  - Fen bilimlerine özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı

  - Bedence güçlü ve dayanıklı

  - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen

  - El ve parmak becerileri gelişmiş

  - Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan

  - sabırlı sevecen dikkatli ve sorumluluk sahibi
  kimseler olmaları gerekir.

  C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Fizyoterapistler hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde özel sağlık kurumlarında özel eğitim merkezleri spor/sağlık merkezleri profesyonel ve amatör spor klüpleri huzur evleri kaplıca/termal tesislerinde vs. görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Fizyoterapistler genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak görevlerini yürütürler. Görev sırasında hastalarla hekimlerle ve diğer fizyoterapistlerle etkileşim halindedirler. Fiziksel kuvvetlerini seslerini mimiklerini ve çeşitli aletleri kullanarak yürüttükleri görevleri sırasında tüm sağlık personeli ile iletişim ve etkileşim halinde çalışırlar.

  D- MESLEK EĞİTİMİ

  MESLEK EĞİTİMİNİN
  VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi aşağıdaki eğitim kurumlarında verilmektedir.

  - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu) Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

  - Başkent Üniversitesi (Ankara) Sağlık Bilimleri Fak. – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

  - Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

  - Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Sağlık Yüksekokulu - Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

  - Hacettepe Üniversitesi (Ankara) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

  - İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

  - Pamukkale Üniversitesi (Denizli) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu.

  - Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta) Isparta Sağlık Yüksekokulu

  ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
  OLUNMASI GEREKEN DERSLER

  - Biyoloji fizik kimya gibi fen grubu dersleri ile
  - Psikoloji ve Türkçe.

  MESLEK EĞİTİMİNE
  GİRİŞ KOŞULLARI

  Mesleğin eğitimine girebilmek için

  - Lise veya dengi okul mezunu olmak

  - Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak

  - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

  - Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Fen Fen Bilimleri Klasik Fen Matematik Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

  - Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.

  - Meslek liselerinin Radyoloji Radyoloji Teknisyenliği Radyoloji ve Tedavi Labarotuvarı bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.

  - Elektronörofizyoloji Fizik Tedavi Hemşirelik Hidroterapi İş ve Uğraşı Terapisi Protez ve Ortez ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan dikey geçiş sınavında başarılı oldukları taktirde “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ
  VE İÇERİĞİ

  Fizyoterapistlik mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır.
  - Eğitimleri süresince öğrenciler: Türk Dili ve Edebiyatı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri ile Biyoloji İnsan Anatomisi Fizyoloji Histoloji Fizik Kimya Psikoloji gibi temel tıp bilimleri yanında ısı-ışık elektroterapi özel tedavi hareketleri kinezyoloji biomekanik yardımcı cihaz ve protez eğitimi ve diğer mesleki dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak alırlar.

  - Ayrıca; Ortopedi Nöroloji Dahiliye Romatoloji Genel Cerrahi Kadın Doğum gibi klinik dersler yine bu program içinde öğrencilere okutulmaktadır.

  - 4 yıllık eğitimleri boyunca öğrenciler uygulamalı olarak tanısı konmuş hastalığın değerlendirilmesine olanak veren kas testi eklem hareketlerinin özel araçlarla ölçümü kısalık testleri elektrodiagnostik testleri günlük yaşam aktiviteleri hız endurans esneklik ölçümleri antropomorfik ölçümler fiziksel fonksiyon testleri duyu-algı-motor bütünleşme testlerini ayrıca dünyaca kabul görmüş rehabilitasyon tekniklerini öğrenirler.

  - Isı-ışık parafin düz alçak orta yüksek frekanslı akımlar mekanik araçlar ortopedik ve nörolojik özürlü ve sağlıklı kişilere yönelik özel egzersizler konnektif doku masajı manipülasyon ve diğer özel tedavi yöntemlerinin bizzat hasta üzerinde uygulanması yaz ve son sınıf stajlarında yaptırılmaktadır.

  - Yaz ve son sınıf stajları nöromusküler sistem bozuklukları protez-ortez ve biomekanik pediatrik nöroloji iş-uğraşı tedavisi genel cerrahi göğüs hastalıkları mesleki rehabilitasyon elektroterapi ortopedi nöroşirurji plastik cerrahi ve sporcu sağlığı gibi konuları ilgili anabilim dallarına bağlı ünitelerde uygulamalı olarak ve bizzat yaparak öğrenirler.

  EĞİTİM SONUNDA ALINAN
  BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

  Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Fizyoterapist” unvanı verilir.

  E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  - Fizyoterapistler devlet hastanelerinde özel hastanelerde Sağlık Bakanlığı Sosyal Sigortalar Kurumu belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde rehabilitasyon merkezlerinde özel kliniklerde spor kulüplerinde huzurevlerinde çalışabilirler.

  - Fizyoterapinin tıbbın pek çok alanına uygulanabilen bir bilim olması nedeniyle fizyoterapistler; nöroloji nöroşirurji ortopedi genel cerrahi toplum hekimliği pediatri kardiyoloji kardiyovasküler cerrahi romatoloji kadın hastalıkları ve doğum ve spor bilimleri dallarında hasta tedavisi yapabilir.

  - Büyük oranlarda artan trafik ve diğer iş kazaları sonrasında fonksiyon bozukluklarının kalıcı hale gelmesinin önlenmesi kişinin bağımsızlığının kazandırılması konusunda fizyoterapistlere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

  - Özürlüleri topluma kazandırmanın onları üretken işlerde çalıştırmanın bilincine varıldıkça fizyoterapistlerin önemi giderek artmakta ve daha fazla elemana gereksinim duyulmaktadır.

  - Toplumun temeli ve koruyucu rehabilitasyon uygulamaları ile özrün sakatlığın ve bozukluğun önlenmesine yönelik program ve projelerde rol alarak daha sağlıklı topluma ulaşılması ve sağlık hizmeti maliyetlerinin düşürülmesi konusunda katkıda bulunur.

  F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

  EĞİTİM SÜRESİNCE

  - Mesleki eğitim süresince öğrenciler kredi ve burs olanaklarından faydalanırlar. Ayrıca son sınıfta özel hastaları (felçli vb.) evlerinde tedavi etmek suretiyle belli bir kazanç elde edebilirler.

  EĞİTİM SONRASI

  - Eğitim sonrasında kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan fizyoterapistler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Sağlık Hizmetleri Sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre aylık ücret alırlar.

  - Özel sektörün ilgili birimlerinde çalışan meslek elemanlarının ücreti karşılıklı anlaşma ile belirlenmektedir.

  - Yeni mezun olan ve özel bir işyerinde işe başlayan meslek elemanı en az asgari ücretle işe başlar. Ancak hizmet arttıkça ödenen ücret asgari ücretin 4-5 katına kadar yükselebilmektedir.

  G- MESLEKTE İLERLEME

  - Fizyoterapistler üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler.

  - Çalıştıkları işyerinde belli bir alanda uzmanlaşabilirler (yanık felç vb.).

  - Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda uzmanlık alanları tecrübeleri kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

  BENZER MESLEKLER

  - Terapistlik (Rehabilite)

  I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

  - İstanbul Üniversitesi Kataloğu

  - Hacettepe Üniversitesi Kataloğu

  - Meslek elemanları

  - 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu

  - ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi)

  Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu – 2005

  - ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi – 2000

  - Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu

  - Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

  İ- DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları Hastaneler

  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi

  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence çok güzel meslek. Özellikle teknoloji geliştikçe bilgisayar bel fıtığı boyun ve omurilik sorunlarını beraberinde getiriyor. Birçoğu kişide de bu rahatsızlıklar mevcut.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş