Bilgisayar Donanımı Bilgisayar Donanımcısı Bilgisayar Donanım Teknikeri

Bilgisayar Donanımı :

Bilgisayar Donanımı programının amacı bilgisayar sistemlerinin kurulması çalıştırılması bakım ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir. Bilgisayar donanımı teknikerleri kamu sektörüne ve özel sektöre ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışılabilir. Ülkemizde bilgisayar kullanımı giderek artmakta ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilgisayar Donanımı Programının Amacı: Bilgisayar donanımı programının amacı bilgisayar sistemlerinin kurulması çalıştırılması bakım ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

Bilgisayar Donanımı Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Bilgisayar donanımı programında matematik teknik resim temel elektronik lojik devreler elektronik devreler endüstriyel elektronik sayısal kontrol bilgisayar programlama ve mikrobilgisayar gibi dersler okutulur.

Bilgisayar Donanımı için Gereken Nitelikler : Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik ve fizik konularında iyi yetiştirmelidirler. Mekaniğe ilgili şekil yeteneği ve mantığı güçlü kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Bilgisayar Donanımı Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

HARRAN - VİRANŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
KARADENİZ TEKNİK - TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR - BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON - KOCATEPE AFYON MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - ULUBORLU MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - SENİRKENT MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - YALVAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - KARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - YALVAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - SENİRKENT MESLEK YÜKSEKOKULU
AFYON - KOCATEPE BOLVADİN MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - ADANA MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR - BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜLEYMAN DEMİREL - BUCAK HİKMET TOLUNAY MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - KOCAELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ - KOCAELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - AKÖREN ALİ RIZA ERCAN MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - KAHRAMANMARAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİOSMANPAŞA - TURHAL MESLEK YÜKSEKOKULU
SÜTÇÜ İMAM - KAHRAMANMARAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU

Bilgisayar Donanımı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Bilgisayar donanımı programını bitirenlere "Bilgisayar Donanım Teknikeri" ünvanı verilir. Bilgisayar donanımı teknikerleri bilgisayar sistemlerinin kurulmasında bilgisayar mühendislerinin gözetim ve denetimi altında çalışır sistemin bakım ve onarımını yapar.

Bilgisayar Donanımı Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Bilgisayar donanımı teknikerleri kamu sektörüne ve özel sektöre ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabilir. Ülkemizde bilgisayar kullanımı giderek artmakta ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.


Bilgisayar Donanım Teknikeri MesleğiMeslek TanıtımıBilgisayar Donanım Teknikeri
BİLGİSAYAR DONANIM TEKNİKERİ


- Elektronik ölçü aletleri(voltgerilim ölçme akım ölçme direnç ölçme) - Osiloskop (elektronik sinyallerin analizinde kullanılan alet) - Ağ kablosu test cihazı vb. - Elektronikçi tipi takımları (pense karga burun cımbız çeşitli tornavidalar) - Özel entegre söküm ve lehimleme aletleri.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Bilgisayar donanım teknikeri olmak isteyenlerin; - Matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanda başarılı - Şekil ilişkilerini görebilme yeteneği ve mantığı güçlü - Sorumluluk sahibi ve dikkatli - Ayrıntıya dikkat edebilen kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilgisi meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.


çalışma ortamı ve koşulları


Bilgisayar donanım teknikerleri; genellikle kapalı temiz bol ışıklı ve klimalı ortamlarda çalışırlar. Ağ yapılandırılması çalışmalarında tırmanma eğilme uzanma vb. hareketleri sıklıkla yaparlar bina içinde veya dışında tozlu kirli ortamlarla karşılaşırlar. Herhangi bir bilgisayar firmasının bölge sorumluluğunda çalışıldığında diğer illere bölgelere gidileceğinden sıklıkla seyahat etmeleri gerekir. Çalışırken mühendisler teknisyenler operatörler müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


Bilgisayar donanım teknikerleri kamu sektörüne ait bilgisayar kullanılan bütün kuruluşlarda çalışabildiği gibi mali ve finans sektörü iletişim sektörü vb. özel şirketlerin bankaların bilgi işlem merkezlerinde iş bulabilirler. Kendi adlarına işyeri açabilirler. Bilgisayar satış ve teknik destek hizmeti veren firmalarda teknik servis elemanı olarak görev alabilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Bilgisayar Donanım” bölümünde verilmekte iken bu bölüm adının “Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama” olarak değişmesi nedeniyle “Bilgisayar Donanım” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Bilgisayar Donanım” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


- Meslek liselerinin Bilgi İşlem Bilgisayar Bilgisayar Donanım Bilgisayar İşletimi Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği Bilgisayar Yazılım bölümlerinden mezun olanlar “Bilgisayar Donanım” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.


- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


Eğitimin süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; matematik fizik bilgisayar temel elektronik dijital elektronik bilgisayarlı tasarım bilgisayar donanım işlem kontrol programlama mikro işlemciler bilgisayar sistem arıza bilgisayar ağları gibi meslek derslerinin yanında Türk Dili Yabancı Dil Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri verilmektedir. Ayrıca 1. Sınıfta 8 hafta 2. Sınıfta 4 hafta işletmelerde yaz stajı yaptırılmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME


“Bilgisayar Donanım” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; - Bilgisayar - Bilgisayar Mühendisliği - Bilgisayar Öğretmenliği - Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri - Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri - Bilgisayar ve Enformatik - Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği - Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği - Enformatik - İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri - Matematik-Bilgisayar - Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar - Bilgisayar-Enformatik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. BENZER MESLEKLER - Bilgisayar Öğretmeni - Bilgisayar Programcısı - Elektronik Teknikeri - Kontrol Sistemleri Teknikeri


BURS ÜCRET VE KREDİ DURUMU
Mesleki eğitim süresince isteyen öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu öğrenim kredisi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Vakıfların kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler. Ankara İstanbul İzmir gibi büyük illerde ders saatleri dışında özel şirketlere kısa zamanda tamamlanması zorunlu projelerde destek verme konusunda part-time çalışma olanağı bulabilmektedirler. Eğitim sonunda; kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta asgari ücretin 15-2 katı civarında ücret alınmaktadır. Deneyimi olanlarda kazanç asgari ücretin 4-5 katına ulaşmaktadır.

DAHA AYRINTILIU BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -
İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.