2010'un en iyi meslekleri bir araya getirildi. İşte en iyi ve en çok kazandıran meslekler...

Bu yılın en iyi mesleği 'sigorta uzmanlığı'

ABD'deki iş bulma portallarından Careercast.com'un araştırmasına göre herkesin hayalini süslemese de "az stres-iyi kazanç" getirmesi nedeniyle 2010'un yapılabilecek en iyi mesleği "sigorta uzmanlığı." Sitenin "ekmeğin aslanın midesinde" olduğu gerçeğinden hareketle stres çalışma ortamı fiziksel güç gelir ve istihdam durumuna göre belirlediği bu yılın seçilebilecek en iyi mesleği "sigorta uzmanlığı." Bu iş kolu düşük fiziksel güç istemesi az gerilimli bir meslek olması güzel çalışma ortamı sunması ve iş kolları arasında güçlü performans göstermesi nedeniyle birinci sırayı alıyor. Sigorta uzmanlarının ABD'de yıllık ortalama gelirinin 85 bin dolar olduğu ifade ediliyor.
Yazılım mühendisliği

"Yazılım mühendisliği" ise 200 meslek arasında en iyi istihdam oranına sahip olduğu için 2010'da yapılabilecek en iyi ikinci meslek. Yine stres çalışma ortamı ve fiziksel güç kullanımında çalışanın hayatını zorlamayacak bir meslek olan yazılım mühendisliği aynı zamanda son yılların dikkat çeken işleri arasında yer alıyor. Bu meslekte de ABD'de yıllık ortalama gelir 85 bin dolar civarında.
Bilgisayar Sistem Analistliği

Bilgisayar çağında bulunulması nedeniyle yıllık ortalama kazancı 76 bin dolar olan "Bilgisayar Sistem Analistliği" de işten keyif alma yönünden 2010'da seçilebilecek meslekler arasında üçüncü sırayı alıyor.
Biyologluk

Küresel ısınmadan dolayı tehlikelerle karşı karşıya kalan doğayla iç içe olmayı sağlayan mesleklerden biyologluk listede 4. sırada bulunuyor.
Tarihçi

Siteye göre bu yıl tarihçilerin yılı olabilir. Bu meslek rakamlarla iç içe olmayı sevmeyenler ve dünyanın geçmişini merak edenler için 2010 yılının önerilen meslekleri arasında.
Diğerleri ise...

Listede 2010 yılının diğer en güzel meslekleri ise matematikçilik avukat asistanlığı istatistikçilik muhasebecilik dişçilerde hijyen uzmanlığı.
(ntvmsnbc)