Geleceğin Meslekleri – Meslek Seçimi ve Bilgiler

GELECEĞİN MESLEKLERİ
Öss bitti şimdi tercihleri yapma zamanı sınava giren yaklaşık 2 milyon gencin hayali geleceğini garanti altına alabilecek bir meslek Peki ya son dönemin gözde olan ve gelecek için de büyük önem taşıyan meslekleri hangileri?


Mesleklere kısaca değinmeden önce bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum meslek seçimi hele hele Türk toplumunda bazen tam bir eziyet halini alabilmekte nedenine gelince klasiktir ama değinmeden edemeyeceğim aile büyükleri kendilerinin zamanında yapamadıkları ulaşamadıkları ne kadar hedef varsa hepsinin kendi çocukları tarafından yapılmasını ve ulaşılmasını isterler isterler ki onlarla sanki kendileri yapmış gibi gurur duysunlar düşünmezlerki acaba genç arkadaşımın onun istediği ilgi alanlarına merağı varmı? O da aynı mesleği istiyor mu?

Ama maalesef hele hele baskıcı aile yapılarında bunların hiçbir önemi yoktur ve meslek önceden seçilmiştir genç arkadaşıma da sadece tercihleri işaretlemekten başka çare kalmamıştır. Peki sonra ne olur? Şu olur durumdan mutsuz olan genç arkadaşım kazanç dünyasına seçtiği meslekle adım atacağı yani artık kendisine ait kararları alacağı anı düşünmektedir. Tabi mesleğini severek yapmayacağı için başarısızlıklar isteksizlikler hayattan zevk almamai ruhsal tatminsizlikler ve ileride kendi kuracağı yuvasındaki huzur bozukluğuna kadar uzanacak bir başlangıcın adımını atmış olur. peki ne yapmalı gençlerimizi dinlemeliyiz Onların gerçekten ne istediklerine kulak vermeliyiz neyi daha iyi yapabilecekler seçtikleri meslek hakkında ne kadar bilgiye sahipler gelecek hakkında ne düşünüyorlar karar verdikleri meslek onları hayatta gerçekleştirmek istedikleri hedeflerine ulaştırabilecek mi? Yoksa dediğimiz gibi zehir olmuş bir hayat mı yaşamayı istemektedirler kararlarıı çok iyi vermeleri gerekir. Seçecekleri meslekte örnek aldıkları kimler konu hakkında uzman kişlerle görüşülmüş müdür? Yine seçecekleri meslekte ileri zamanda gerçekten çok iyi kariyer yapabilecekler mi bunun için gerekli emeği ve zamanı harcayabilecekler mi?


Tüm bunlara gerekli cevaplar verildikten sonra bizim sayacağımız meslekler zaten gençlerimizin bu bilgi çağında hiçte yabancı olmadığı az çok bilgi sahibi olduğu mesleklerdir. Birde dünya nereye gidiyor eskisine göre neler ön plana çıkıyor hangi konularda gerçekten toplumda ihtiyaç var vs tüm bunlarda dikkate alınmalıdır saygıdeğer aile büyüklerine buradan lütfen gençlerin meslek seçimlerine yardımcı olun ama ısrarcı olmayın diyorum.

Genç arkadaşlarıma da yazıma son verirken hayal aleminde karar vermeyin gerçekçi araştırmacı olun emek vereceğiniz sonrada meyvesini bolca alacağınız sizi ömür boyu mutlu edecek ileriki yaşamınızda geriye dönüp keşke demeyeceğiniz ve yeteneğinize uygun bir alanda meslek seçmenizi öneririm şimdiden hem okul iş ve her alanda ki yaşamınızda başarılar dilerim… mutlu yarınlar sizlerle olsun.