Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question İşletmeci Nedir ? İşletmecinin Görevleri Nelerdir ?  İşletme / İşletmeci
  TANIM
  Otel banka sigorta maden reklamcılık gibi mal ve hizmet üreten işletmelerde üretim yönetim para kaynakları muhasebe satış pazarlama konularında çalışan kişidir.

  GÖREVLER
  İşletmenin çevresi ile işletme sahibi ve çalışanlar arasında iletişimi sağlar - İşletmenin hangi ürün veya hizmeti ne şekilde üretmesi halinde en üst düzeyde kar elde edileceği konusunda planlar yapar ve kararlar alır - İşletmede çalışanların birbirleri ile ilişkilerini işletmenin gelişmesini sağlayacak şekilde düzenler - İşlerin teknik denetimini sağlar beklenen amaçlarla ulaşılan amaçlar arasındaki farklılıkları belirler ve giderici önlemler alır - Üretim ve satışların kısa dönem sonuçlarını gözden geçirerek aylık ve yıllık üretim ve satış raporunu hazırlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  Bilgisayarlar Basılı veya yazılı dokümanlar.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  İşletmeci olmak isteyenlerin;
  - Üst düzeyde akademik yeteneğe
  - Sayısal düşünme yeteneğine
  - Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne
  - İleriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine
  - Bir işi planlayabilme ve planı uygulayabilme yeteneğine
  - Yüksek başarma güdüsü olan yaratıcı
  - Başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen
  - Matematik ve sosyal bilimlere ilgili
  - Sabırlı anlayışlı hoşgörülü insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı
  - Zamanı iyi kullanabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  İşletmeciler kamu veya özel sektöre ait işletmelerde görev alabilirler ya da varsa kendi işletmelerinde çalışabilirler (fabrikalar bankalar çeşitli firmalar). Çalışma ortamı temiz ve rahattır. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Çalışırken müşterilerle sendikacılarla sigorta şirketleri vergi daireleri personeliyle etkileşimde bulunabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  - Özellikle büyük işletmelerde fabrika ve atölyelerde üretim faaliyetlerinin planlanması finansmanı organizasyonunda yönetici ve işletmeci olarak çalışırlar. Ürünlerin pazarlanmasını organize ederler.
  - Mal ve hizmet üreten kurum ve kuruluşlarda verimi artırmak için planlama yönetme ve denetleme konularında bilgi ve beceri kazanan işletme mezunlarının iş bulma olanakları oldukça geniştir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı iktisadi ve idari bilimler fakültesi Siyasal Bilgiler Fakültesi veya işletme fakültelerinin "İşletme" bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  İlgili bölümeliseden sonra Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan alarak girilebilir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimleri süresince öğrenciler; Sosyoloji Genel İşletme Genel Muhasebe Borçlar Hukuku İşletme Bilimlerine Giriş İşletme Yönetimi Genel İktisat Matematik Ticaret Hukuku Bilgisayara Giriş Yönetim Ekonomisi Şirketler Muhasebesi Sermaye Piyasası İş Hukuku Personel Yönetimi Maliyet Muhasebesi İşletme Finansmanı İşletmede Bilgisayar Kullanımı Vergi Hukuku Araştırma Yöntemleri Uluslararası İşletmecilik Kooperatifçilik gibi dersleri alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME
  İşletme öğrenimini tamamlayan öğrenciler lisans diploması almaya hak kazanırlar ve işletmeci unvanı ile çalışırlar. Lisanstan sonra bir lisans öğrenimine dayalı en az iki yarı yıl süren master eğitimi yapabilirler. Master’dan sonra da en az dört yarı yıllık programı kapsayan ve orijinal bir araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir öğretimden sonra doktora eğitimi yapabilirler. -Kamu kurumlarında ve bankalarda yönetici hesap uzmanı müfettiş kontrolör mali analist olabilirler.

  BENZER MESLEKLER:
  İşletme mühendisliği iktisatçılık maliyecilik çalışma ekonomistliği yöneticilik mali müşavirlik.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Eğitim süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen kredi ile bazı kurum ve kuruluşların (Başbakanlık gibi) ya da özel vakıf ve kuruluşların sağladığı burslardan şartları uyanlar faydalanabilir. -Kamu sektörüne ait kuruluşlarda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre çalışanlar göreve ilk başlayışta normal olarak derecelerine bağlı yasal ücreti alırlar. Özel sektörde ise deneyim yabancı dil bilgisi kişisel başarılar (master doktora gibi) teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi gibi faktörler alınan ücreti yükseltmektedir. Yönetici konumunda ise bu ücretler daha da artmaktadır.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  İlgili Eğitim Kurumları · Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi · Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Zor iş ya ama zevkli

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her esnaf işletmeci midir?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş