balıkesir yöresel halk oyunlarıbalıkesir yöresi oyun havalarıbalıkesir yöresi oyunları

BALIKESİR HALK OYUNLARI VE FOLKLOR

Balıkesir Halk Oyunları zengin bir yapıya sahiptir.Yörede bulunan birçok farklı etnik grup kültür çeşitliliğini ortaya çıkarmaktadır ve bu halk oyunlarınada yansımaktadır. Genel olarak bakıldığında İlde oyunlar dairedüz çizgi ve karşılıklı geçişler şeklinde oynanmaktadır.Yöredeki oyunlar genel halk oyunları türlerinden ZeybekGüvendeKaşık Oyunları ve Bengi sınıfına girmektedir.

Balıkesir Yöresinde Günümüzde Oynanan Halk Oyunlarının İsimleri:

Harmandalıİkili GüvendeToplu GüvendeBengiBaydan NazmiyeKaryolamın demiriAkpınarHatçamAzimeBağ Yüzünün ÇamlarıDurnalarTüllek(İğde Dalı)Demirciler

Ağır HavaKoca ArapKemeraltıDoğanlar ZeybeğiSekmeKayalcanın Taşları(Yörük Ali)Mendili OyaladımKarşılamaŞerifemAşağı YoldanTünlemeMendeYörük DağıNinna

Suda Balık OynuyorSarı KarıncaKöroğluAldı DereleriKoybatın DereleriDursunbeyin HanlarıŞıngırEdremit GüvendeYılanı YılanıSavaştepe ZeybeğiBandırmalı GüzelimAlay Havasıİsmailler ZeybeğiKoca KuşKoca CevizDada ZeybeğiEntarisi DamgalıOğlanın Adı HakkıErgamaSabai GüvendeTabancalıKozak Dağının ÇamlarıİsmailliYanık Hatçem.

Kadınların Oynadıkları Oyunlar:

Akpınar Hatçam Mende Azime Durnalar DemircilerTüllek (İğde Dalı) Mendili OyaladımYörük DağıNinnaSuda Balık OynuyorBandırmalı GüzelimKozak OyunuEntarisi DamgalıOğlanın Adı HakkıErgamaSarı Karınca.

Kadın Oyunlarında Çalgı:

Geleneksel olarak bakır tavakazankaşık ve zilli maşa kullanılmaktadır.

Erkeklerin Oynadıkları Oyunlar:

İkili GüvendeToplu GüvendeBengiAğır HavaKarşılamaKoca ArapKemeraltı

SekmeKayalcanın TaşlarıŞıngırEdremit GüvendeYılanı YılanıSavaştepe ZeybeğiAlay Havasıİsmailler ZeybeğiKoca KuşDada ZeybeğiDoğanlar ZeybeğiAldı DereleriKoybatın DereleriSabai GüvendeİsmailliTabancalı.

Erkek Oyunlarında Çalgı:

Geleneksel olarak bağlamadavulzurna veya klarnet kullanılmaktadır.