Marmara Bölgesinde Yapılan El Sanatları
Marmara Bölgesinde Hangi El Sanatları Yapılmaktadır
marmara bölgesinde yaygın olan yerel el sanatları


Tekirdağ :

* Kilim
* Çul
* Çuval
* Heybe
* Yastık yüzü

Edirne :

Edirne Osmanlı döneminde çini ve seramik sanatının önemli merkezlerindendi. Edirne'deki saray ve önemli binaların çinileri şehrin sanatsal geleneğinin ürünleridir.

Edirne'deki el sanatları üslubuna "Edirnekâri" (Edirne işi) adı verilir. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olduğu dönemden beri Edirne'deki el işleri yüksek nitelikleriyle beğeni toplamıştır. Günümüzde de bu gelenek ağaç ve oyma işlemeciliğinde devam etmekte; sandık ve dolap gibi ahşap malzemeler üzerine boya ile yapılan desenlerle kendini göstermektedir. Lake kap ve kutu yapımcılığı çiçek ressamlığı ciltçilik hattatlık (özellikle talik yazı) ahşap oyuculuğu ve mezar taşçılığı Edirne'deki diğer el sanatlarıdır.

Günümüzde süpürgecilik de bir el sanatı olarak varlığını sürdürmektedir. Turistik bir faaliyet haline dönüşen mis sabunculuğu da bir diğer geleneksel el sanatıdır.

Kırklareli :

Yörede dokumacılık sümbül ve nar çiçeğidir. Günümüzde kimi köylerde yeni yeni sap örmeciliği başlamıştır.

Yalova :

Yörede halı dokumacılığı özellikle Sugören köyünde oldukça önemli bir geçim kaynağıdır. Bu yüzden oldukça yaygın bir el sanatı olup burada dokunan ipek halılar İstanbul’da ve Avrupa’da bir çok alıcı bulmaktadır. Eskiden Yalova’da yaygın olan semercilik de yok olmak üzeredir. Ayrıca ilde göğsü çam ağacından gövdesi ıhlamur ağacından elde edilen “gumuz” denilen çalgı aleti de yapılmaktadır.

İzmit :

İstanbul :

NakkaşlıkEl işçiliğiyle biçimlendirilmiş her türlü taş obje sırlı ya da sırsız her türlü pişmiş toprak obje el işçiliğiyle üretilmiş her türlü cam obje altın ve gümüş dahil her türlü işlenmiş madeni ürün ağaç oyma kakma sedef kakma vb. ahşap işleri örme nakışlama boyayla desenleme vb. iplik dokumalı ürünler halı kilim cicim sumak tülü vb. geleneksel dokumalar hat minyatür ebru kat'ı cilt işleri vb. geleneksel sanatlar maden pişmiş toprak lif boncuk taş vb. malzemeler kullanılarak el işçiliğiyle üretilmiş takılar deri ürünü ciltler Karagöz tasvirleri küçük aksesuvarlar vb. ev dekorasyon ürünleri maketçilik