Kuran Penceresinden Insan Nedir?

Kalu belada insanlar Kuranin emanetcisi olmayi kabullenmislerdir fakat bu emanet okadar büyük bir emanettir ki eger bunu daglar ve taslar yüklenmis olsaydilar ozaman onlar Allah korkusundan eriyip giderdiler. Fakat buna ragmen insan olan varlik bunu emanet olarak kabullenmislerdir. Bu emanet Kurani Kerimi korumak degildir cünkü Onun koruyucusu Allahu tealadir. Bu emanet cok farkli bir emanettir ve söyledir Islami yasayip diger insanlarida güzel dine davet etmelidir. Böylelikle de insan olan varlik halifeligini de yerine getirmis olur cünkü Allahu Teala insanlari halife olarak yaratmistir.

Allah insanlari dünyada eglenip gezip tossun yesin uyusun diye yaratmistir. Böyle olmus olsaydi ozaman insanlar basi bos olmus olurlardi. Fakat insanin yaratilis gayesi ve amaci Ona yani Allaha kulluk ve ibadet etsinler diye yaratilmislardir. Seytan olan varlik insanin en büyük düsmanidir cünkü Hz. Adem yaratilinca Allahin emri üzerine bütün melekler secde ettiler Seytan (Iblis) haric. Kendisini üstün görmesi gururlu ve kibirli olmasi onu bu itaatsizlige sürüklemisti. secde etmeyisinden dolayi (asil: Allaha karsi itaatsizligi) Allahin rahmetinden de kovuldu. bu kibir gurur yüzünden Hz. Adem ile Hz. Havvayi dünyaya indirdi.

Bu dünya insanlar icin bir imtihandir. Allah dünyada insanoglunu cesitli imthanlardan gecirecek kötü olani ve iyi olani böylece ayirt edecek ve sonundada ebedi yurtlarinda herkese mükafatlarini veyahut cezalarini verecektir. Mekanlari ya Cennet yada cehennemdir. her insan serbest bir iradeye sahibtir onun icin diledigi kötülügü ve diledigi iyiligi de yapmakla yanliz kendisi mesüldür. Ve Allahu teala iki yolu apacik ortaya koyup herkese secme imkani vermistir.Yani Allahu Teala hem dogru hemde yanlis yolu göstermistir ve her insan istedigi yolu secebilir. Isterse dogru yoldan gider ama istersede yanlis yoldan gidebilir. Fakat dogru yolu secenler bu dünyada ve ahirette mutlu olacaklardir; fakat yanlis yolu secenler bu dünya ve ahirette de asla ama asla mutlu olmayacaklardir ve de ahirethayatinda azap tadacaklardir. Ve bu sebeble yapilmis olan zerre miktari iyiligin ve zerre mikatari kötülügün karsiligini ahirette kesinkez görecektir. bu dünyada insanin basina gelen her türlü kötülük muhakkak günahindan veya hatasindan gelmektedir yani kendisinden kaynaklanan birseydir. Ama hertürlü iyilik ise Allahu tealadan gelmektedir.

Insan olan varlik okadar aciz ki gelecek hakkinda bir cok sey bilmez ve bilemezde. Mesela yarin ne olcagini nezaman ve nerde öleceii nezaman yagmur yagacagini Allahu Tealanin ona merhamet edecegini ve kiyametin nezaman kopacagini bilemez bunu ancak Allahu Teala bilir.

Insan olan varlik aceleci aciz cimri hirsli sabir ve tahamül bakimindan zayiftir ve ayrica insanlari Allahu teala soylara kavimlere dillere ve renk bakimindan ayirmistir.

Kaynak

Kurani Kerim:

Araf 172-174 Insanin sorumluluklu bir varligin olmasi
Muhammed 31 Dünya insan icin bir imhan yeridir
Ahzap 72 Kuran emanetcisi olmasi
Kehf 29 Dileyen iman eder dilenyen inkar eder
Araf 10 Insan az sükreden bir varliktir
Furakn 54 Insanlar soya ayrilmasi
Enbiya 37 Insan acelecidir
Maide 31 Insan acizdir
Lokman 34 Insanin bilmedigi bir cok sey vardir
Bakara 30 Insanin halife olmasi
Maide 105 Herkesin Allaha döndürülmesi
Suara 11 Insan cift yaratilmistir
Yunus 32 Kafirlerin dünyada sadece zevki sefa sürüp ahirettede de heaba cekilecegini
Müminun 11 Insanlarin basi bos yere yaratilmamistir
Zilzal 7-8 yapilmis olan zerre kadar iyiligin kötülügün ahirette karsiligi görülecektir
Isra 70 Insan üstündür

ALINTIDIR.