Kur’an okurken Euzü çekmek

Sual: Nahl suresinin 98. âyetinde Kur’an okurken Euzü çekmenin farz olduğu bildirildiğine göre namaz kılarken Fatihadan önce Euzü besmele okumayı unutana secde-i sehv gerekir mi?

CEVAP
Kur’an-ı kerimde bildirilen her emir farz değildir. Namaz dışında sure veya âyet okumaya başlarken Euzü okumak vaciptir. Yine namaz dışında Fatiha okumaya başlarken Besmele okumak da vaciptir. Diğer surelere başlarken Besmele okumak sünnettir.

Namaz içinde zammı sure okumaya başlarken Euzü Besmele çekilmez. Bazı âlimlere göre sadece besmele çekilmesi müstehabdır iyi olur.

Namaz içinde Sübhaneke okuduktan sonra Fatihadan önce Euzü Besmele okumak sünnettir. Unutulursa secde-i sehv gerekmez. Sizin dediğiniz gibi farz olsa idi secde-i sehv kurtarmazdı farz terk edildiğinden o namazı yeniden kılmak gerekirdi.

Abdesti bozan şeyler
Sual: Bir yazıda abdesti 7 şey bozar bozmayan binlerce şey var deniyordu. Bu 7 şey nelerdir?

CEVAP
Hanefi mezhebinde abdesti bozan yedi şey:
1- Önden ve arkadan çıkan şeyler
2- Ağızdan çıkan necis şeyler [Ağız dolusu kusmak]
3- Deriden çıkan kan ve irin
4- Uyumak
5- Bayılmak sarhoş olmak
6- Namazda kahkaha ile gülmek
7- Mübaşeret-i fahişe [çıplak olarak çirkin yerleri birbirine sürtmek].

Mürtede hüsnü zan etmek
Sual: Her fırsatta Müslümanlığın aleyhine konuşanlar ölünce (Belki tevbe etmiştir tevbesini gizlemiştir) diyerek onları rahmetle anmak caiz midir?

CEVAP
Asla caiz değildir. Dinimiz zahire [görünüşe] göre hükmeder. Belki ile olmaz. Açıkça işlenen günahların tevbesi de açık olmalı. (Ben yıllarca İslamiyet’in aleyhine konuştum; şimdi tevbe ettim) demesi gerekir. Kalbden tevbe etmese bile böyle açıktan söylerse artık ona hüsnü zan edilir.

Sünnete önem vermemek
Sual: Bir arkadaş kısa kollu ve takkesiz namaza dururken dur takke vereyim şu gömleği de giy dedim. Lüzumu yok diyerek reddetti. Sünnete veya mekruha önem vermemenin dindeki yeri nedir?

CEVAP
Belki takkenin sünnet olduğunu kolu açık namaz kılmanın mekruh olduğunu bilmiyordur. Namaz kılan kimse bilerek böyle yapmaz. Çünkü sünnete ve mekruha önem vermemek küfür olur. Halbuki haramı haram bilerek işlemek küfür olmaz haram veya mekruh olduğunu bildiği halde bunlara önem vermemek küfür olur.

Günah işlemeyi istemek
Sual: Kalbimden içki içmek zina etmek gibi düşünceler geçiyor. Ama böyle bir işe teşebbüs etmiyorum. Yine günah oluyor mu?

CEVAP
Günah işlemeyi istemek günah olmaz. İşlemeye karar verirse yalnız karar vermek günahı yazılır işlemek günahı yazılmaz. (Bezzaziyye)

ALINTIDIR.