Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Aşık Olmak Konusunda Dinimizin Ölçütleri

  Aşık Olmak Konusunda Dinimizin Ölçütleri

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir." (bk. Kenzu’l-ummal h. No: 6999-7000; Hakim Hatib) "Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek sabredenin günahlarını Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar." (İbni Asakir)

  Demek ki dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi sebebiyle günah işlememeye sabretmek çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi insanı kör ettiği için insanın kendisini günah işlemekten alıkoyması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Ümmetimin üstün olan kimseleri aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)

  "Aşkını gizleyip iffetini muhafaza ederek ölen şehittir" mealindeki hadis Hz. Aişe ve İbn Abbas’tan gelen rivayetlere dayanmaktadır

  Bu konudaki rivayetleri zayıf gören alimlerin yanında sahih kabul eden alimler de vardır(bk. El-Makasıdu’l-hasene 1/658).

  Bilindiği üzere aşk denilen aşırı sevgi duygusu duygusal şehevî arzulardan çok farklı bir gerçektir. Genellikle aşk kişinin iradesi dışında insanın kalbine-davetsiz misafir olarak- gelip yerleşen bir olgudur. Bu işte muhatabın gerçek güzelliğinden ziyade gönlün kabulüne göre izafî bir güzellik söz konusudur. Gözü kör olan aşkın cazibesine kapılan kişinin gözünde sırf sevgilisinin güzelliği vardır. Bazen cinnete varan bir durum söz konusu olabilir ve akıl tamamen bloke edilebilir.

  İnsanın iradesi dışında gelip kalbini kemiren aşk olgusu aynı zamanda –imtihanın bir versiyonu olarak- bir nevi kalbî/ruhî bir hastalık olarak da kabul edilebilir.

  Bir hadis-i şerifte “iç hastalıklarından ötürü ölen kimse şehittir”(Kenzu’l-Ummal h.no: 11191) buyurulmuştur. Deyim yerinde ise bu hadisteki iç hastalıklar organiktir. Aşktan dolayı oluşan iç hastalık ise ruhî/kalbîdır. Aşka kalbî/manevî olmakla beraber bazen insanın kemiklerini eritecek kadar organik hastalıklara da sebep olabilir.

  Bazı rivayetlerde “gizleme” kaydı yoktur. Fakat bütün rivayetlerde “iffeti koruma” kaydı vardır. Bu da gösteriyor ki aşkın en belirgin özelliği nefsânî değil kalbî olmasıdır.

  Maddî ve manevî “iç hastalıklar” ortak paydasında birleşen bu iki hastalığın da aynı sonuç doğurması en makul olanıdır.

  Aşkın bu meziyetinin önemli bir sebebi de iffetle devam ettiği takdirde zamanla sahibini gerçek vuslata kavuşturan bir araç olmasıdır.

  Pek çok âşık maşukunun üzerindeki fanilik damgasını gördükten sonra Hz. İbrahim gibi “Ben biraz görünüp arkasından kaybolan fani maşukları sevmem” demiş mecazî sevgililer yerine hakîkî sevgili olan Allah’a yönelmiştir. İnsanın gönlünü fanî sevdalardan alıp bakî bir yâre sevdalı yapan aşk gibi nuranî bir iksir içinde şahadet şerbetini barındırmaya sezadır.

  Ayrıca aşk genellikle muhatabın güzelliğine bakmaksızın ve insanın iradesi dışında gönülde meydana gelen coşkun bir sevgi potansiyelidir ki bir açıdan –imtihan için verilen- bir musibettir. Böyle bir sevgi potansiyelini hazmederek onu nefsin kötü emellerine alet etmeden sabreden bir kimsenin bu tavrı Allah’a olan saygısının bir yansımasıdır.

  Allah’ın rızasını kazanma adına belki de en zor bir musibete katlanmış en zor bir imtihana tabi tutulmuş en meşakkatli bir hayata talim etmiş bir kimsenin bu fedakârlığına karşı Rahman ve Rahim olan Allah’ın kendisini bir nevi şahadet rütbesiyle taltif etmesinde garipsenecek bir şeyin olmadığını düşünüyoruz.

  Suda boğulan yıkım altında ölen iç organların hastalığından ölen kimseler de birer şehit kabul edilmiştir. Şüphesiz bu gibi kimselerin şehitlik mertebesi Allah yolunda cihat ederken öldürülen kimsenin kazandığı şehitlik mertebesiyle aynı değildir. Velayetler arasında mertebeler olduğu gibi şehitlikler arasında da dereceler vardır.


  Alıntı....

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Askin sehidi dediler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş